HaberTeknoloji

2023’e Kadar Çözüm Üretilmez İse Çip Kıtlığı Oyun Endüstrisini Ciddi Şekilde Etkileye Bilir

Çip kıtlığı, geçen seneden beri oyun endüstrisinde sıkıntılara sebep oldu. Eğer bir PS5, Xbox Series X/S ya da RTX 30 ekran kartı almak istiyorsanız, 2023’e kadar kolay kolay alamayacaksınız.

Intel’in 2. çeyrekteki gelirlerininin konuşulduğu toplantıda CEO Pat Gelsinger çip kıtlığının 2022’de de devam edeceğini ancak 2023’te de sorunlar olabileceğini belirtti. Toplantıda Gelsinger, “Kıtlığın yılın ikinci yarısında da olacağını söylemekle birlikte bir ya da iki yıl içinde endüstri talebi karşılayabilecek hale gelebilir.” dedi.

Bu bizim çip kıtlığının daha uzun süreceğine dair duyduğumuz ilk haber değil. Mayıs ayında Nvidia CEO’su Jensen Huang RTX 30 için arz kıtlığının bu yılın ikinci yarısına kadar süreceğini söylemişti. Aynı zamanlarda Sony CFO’su Hiroki Tokoi, PS5’in 2022’de kolay kolay bulunamayacağını belirtmişti.

Bu kıtlığa dayalı olarak oyun dünyasının önemli cihazlarını bulmak son derece zor. Bunların çoğu online satılırken çoğunun stoğu tahmin edilemeyen bir şekilde çıkıyor.

Bu kıtlığı azaltmak için Şubat ayında Biden yönetimi bu durumun incelenmesi için bir kararname imzaladı. Çip kıtılığının ötesinde karaborsacılar da piyasada sıkıntı yaratmaya devam ediyor.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu