HaberTeknoloji

Android 13’ün kod adı belli oldu: Tiramisu

Google, Android 12’nin son sürümünü henüz yayınlamamışken, Android 13 işletim sistemiyle ilgili yeni ayrıntılar da şimdiden ortaya çıkmaya başladı.

Google, sıradan kullanıcılar için henüz Android 12 işletim sisteminin kararlı bir sürümünü yayınlamadı. Ancak şirket, 2022 yılında piyasaya sürülecek olan Android 13 işletim sistemini geliştirmeye başlamış durumda.

AOSP (Android Açık Kaynak Projesi) kodunda, Android 13 işletim sisteminin kod tanımına bir referans bulundu. Google’ın akıllı telefonlar için geliştirdiği bir sonraki işletim sisteminin Tiramisu olarak adlandırılacağı belirtiliyor.

ANDROID 13 ”T” , TİRAMİSU İLE ANILACAK

Android Open Source Project (AOSP) Gerrit’in kaynak kodlarında tespit edilen satırlarda, Android 13 için “Rename T to Tiramisu” ifadeleri yer aldı. Daha Android 12’nin beta süreci tamamlanmamış ve son kullanıcıya tam anlamıyla ulaşmamışken, bir sonraki işletim sistemi sürümüyle ilgili ilk detayın bu kadar erken ortaya çıkması akıllı telefon kullanıcılarında merak uyandırdı.

Elbette ki bu gelişmeyi Android 13’ün yakın zamanda tanıtılacağı şeklinde yorumlamak için henüz çok erken. Google’ın açık kaynaklı işletim sistemi ve uygulamalarının kodlarında yapılan incelemeler sonucunda bazen erkenden detaylar öğrenilebiliyor. Ortaya çıkan bu haber de türünün örneklerinden bir tanesi.

Bu arada Android 13’ün resmi olarak “Tiramisu” ya da başka bir tatlı adıyla duyurulmayacağını belirtmekte fayda var. Zamanı geldiğinde yalnızca iki basamaklı bir sayıyla karşımızda olacak.

Bu zamana kadar kullanılan Android tatlı isimleri şöyleydi:

 1. Android 1.5: Cupcake
 2. Android 1.6: Donut
 3. Android 2.0: Eclair
 4. Android 2.2: Froyo
 5. Android 2.3: Gingerbread
 6. Android 3.0: Honeycomb
 7. Android 4.0: Ice Cream Sandwich
 8. Android 4.1: Jelly Bean
 9. Android 4.4: KitKat
 10. Android 5.0: Lollipop
 11. Android 6.0: Marshmallow
 12. Android 7.0: Nougat
 13. Android 8.0: Oreo
 14. Android 9: Pie
 15. Android 10: Quince Tart
 16. Android 11: Red Velvet Cake
 17. Android 12: Snow Cone

Emirhan Tunç.WAT

Adım Emirhan 15 yaşındayım elektrik elektronik bölümü öğrencisiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu