HaberTeknoloji

Android’de Yüz Mimikleri İle Kontrol Geliyor

Bugün akıllı telefonları dünyada yaklaşık 4 milyar insan kullanıyor ve artık kolay bir şekilde öğrenilebiliyor. Bununla birlikte temel anlamda bazı özelliklerden yoksun olan kullanıcılar için akıllı telefonlar kâbus haline gelebiliyor. 

Android sistemlerde yeni bir erişim

Telefon üreticileri erişilebilirlik seçenekleri altında kullanım zorluğu yaşayan kullanıcılar için farklı fonksiyonlar sunulmakta. Android işletim sisteminde yakın dönemde kamera odaklı bir erişilebilirlik kiti sunulacak. 

Android Accessibility Suite adındaki yeni uygulama telefon kullanımında sıkıntı yaşayanlar için ön kamerayı kullanarak yüz ifadelerinden çeşitli fonksiyonları yerine getirmeyi amaçlıyor. Camera Switches adı verilen kısa yollara kullanıcılar yüz ifadeleri atayarak fonksiyonları çalıştırabiliyor. Örneğin gülümseme, sağa veya sola bakma, ağzı açma gibi belirli yüz ifadelerine destek sunuluyor. 

Android Accessibility Suite hali hazırda beta sürecine devam ediyor ve Android 12 ile sunulması bekleniyor. Diğer taraftan Android 11 sürümü ile de uygulamanın uyumlu olduğu ifade ediliyor. 

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu