HaberTeknoloji

Apple 2019’da Açtığı Milyonlarca Dolar Değerindeki Davasından Geri Adım Attı

Ekosistem konusunda oldukça tutucu ve dışa kapalı olan Apple, kurallarını bozan herkese dava açıyor. Son olarak Epic Games ile davalık olan şirket, bu tutumu nedeniyle sık sık sorun yaşıyor. Genellikle geri adım atmayan şirket, günün sonunda dışarıya kapalı kalmayı başarıyor. Ancak ABD‘li teknoloji devinden gelen son karar herkesi şaşırttı.

Epey inatçı olmasıyla bilinen Apple, 2019 yılında IOS‘un sanallaştırılmış versiyonunu satan bir şirkete milyonlarca dolarlık dava açmıştı. Ancak mahkeme süreci, pek de Apple’ın istediği gibi gitmedi. Zararın neresinden dönsek kardır sözünü benimseyen şirket, Corellium’a karşı açılan davayı bu hafta geri çekme kararı aldı.

Apple, 2019 yılında IOS ve Iphone telif haklarını ihlal eden Corellium’a dava açmıştı. O zamandan bu yana çekişmeli şekilde devam eden dava, bir süre önce son aşamasına girdi. Ön kararını açıklayan mahkeme, telif haklarının ihlal edildiği iddiasını kabul etmedi ve şirketin adil kurallar altında çalıştığına karar verdi.

Apple için oldukça şok edici olan karar, Correlium’un aklanmasıyla sonuçlandı. Savunmasını da benzer bir argüman üzerinde kuran şirket, çalışmalarının aksine Apple için yararlı olduğunu iddia etmişti. Sanal işletim sisteminin güvenlik araştırmaları için kullanıldığını açıklayan Corellium, bulunan açıkların Apple tarafından düzeltilmesi için şirkete geri dönüş yaptıklarını da ekledi.

Washington Post, mahkeme belgelerine atıfta bulunarak, iki şirketin davayı sona erdirmek için gizli bir anlaşma yaptığını bildirdi. Apple’ın Corellium ile ilgili şikayetlerine rağmen, anlaşma, güvenlik araştırmacıları tarafından kullanılan araçların satışını ve dağıtımını askıya almasını içermiyor. Mahkemeden istediğini alamayacağını anlayan Apple, sessizce yenilgiyi kabullendi. Anlaşmanın detayları şimdilik belirsizliğini korurken şirketlerden açıklama bekleniyor.

Wuxar.WAT

Adım Polat 17 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu