HaberOyun

Apple, Epic Games karşısında direnmeye devam ediyor

Apple ile Epic arasında süregelen davada yeni bir gelişme yaşandı. Apple her şeye rağmen Fortnite ve geliştirici hesabı yasağı için direniyor.

Apple ile Epic Games arasında dem eden oyun içi ödeme payları davasında, Epic’in tüm kazanımlarına rağmen Apple direnmeye devam ediyor. ABD’de mahkemenin aldığı ön karar bu anlamda Epic’in elini güçlendirdi. Güney Kore’de yürürlüğe girecek yeni bir yasa öncesi Epic ise geçtiğimiz gün ilk hamlesini yaptı. İşte Apple’da tam da bu başvuru sonrası direnç gösterdi ve geri adım atmadı.

Epic Games, Fortnite yasağı için Apple karşısında ilk hamlesini yaptı!

Apple, Epic Games‘in tüm kazanımlarına rağmen Fortnite oyununun App Store‘dan silinmesi ve geliştirici hesapları yasağı hamlesinden geri adım atmıyor. İki gün önce ortaya çıkan gelişmeye göre Epic Games, Güney Kore’de ortaya çıkan yeni bir yasadan güç alarak ilk başvuruyu yaptı. Firma, geliştirici hesapları için getirilen yasağın ilk etapta kaldırılmasını talep etti. Apple ise Güney Kore için yapılan bu başvuruyu reddetti.

Apple, yaptığı açıklamada Epic Games tarafından öne sürülen yasa tasarısının henüz yasa haline gelmediğini bu yüzden de bu başvuruyu değerlendirmeyeceğini açıkladı. Teknoloji devi açıklamasında, Epic Games geliştirici hesapları ve Fortnite yasağının kalkması için firmanın App Store kurallarına riayet etmesi gerektiğini vurguladı.

Epic Games ise yeni çıkacak Güney Kore yasasıyla birlikte önemli kazanımlar elde edecek. Buna göre yasa Google Play ve App Store gibi uygulama mağazalarına üçüncü taraf oyun içi ödeme yöntemlerini kabul etme şartı getiriyor.

ABD’de Epic Games ve Apple hukuk savaşında da mahkeme benzer bir karar aldı ve üçüncü taraf ödeme yöntemlerinin önünü açtı. Epic Games’in bu zaferi henüz taçlanmamış olsa da, uygulama geliştiricilerin özellikle App Store tarafında çok daha fazla para kazanmasını sağlayacak. Şu anda Apple uygulamalardan yüzde 30 pay alıyor. Fortnite ise App Store‘da yasaklanmadan önce açık ara en çok kazanan oyunlar arasında zirvedeydi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu