DonanımHaberTeknoloji

Apple’ın Piyasaya Sürmediği iPhone, Steve Jobs’un mailinde çıktı

Apple’ın 2011 hedefleri arasında olduğuna dair spekülasyonlarla gündeme gelen iPhone nano, Steve Jobs’un bir mailinde ortaya çıktı.

2011 yılında, Apple’ın iPhone nano isimli küçük ekranlı ve düşük maliyetli bir iPhone geliştirdiğini söyleyen iddialar ortaya atılmıştı. Bilindiği kadarıyla iPhone nano, aynı dönemin en güçlü telefonları arasında yer alan iPhone 4’e alternatif olacaktı. Fakat 10 yıldır Apple bu isimde herhangi bir cihaz hayata geçirmedi.

Apple ile Epic Games arasında aylardır devam eden Fortnite krizi, hatırlayacağınız üzere mahkemelere taşınmış durumda. Yasal savaşın perde arkasında neler yaşandığı araştırılırken birden ortaya çıkan Steve Jobs maili, iPhone nano’ya ilişkin teknik detayları içermese de Apple mühendislerinin telefon üzerinde çalıştıklarını doğruladı.

iPhone nano, Apple’ın 2011 hedefleri arasındaydı

The Verge ekibinin ulaştığı Steve Jobs imzalı mail, Apple’ın o zamanki yönetim ekibi toplantısının gündem konularını barındırıyor. 2011 Stratejisi başlığı altında öncelikle iPhone 4’e göndermede bulunan Jobs; daha iyi kamera, işlemci ve anten tasarımına sahip ifadeleriyle geliştirilmeden söz ediyor. Ek olarak iPhone 3GS’den daha düşük maliyetli bir telefona da yer veriliyor. iPod touch’a benzer olması istenen cihazın tam modeli ise açıklanmıyor.

“iPhone nano plan” alt başlığıyla açılmış bir başka gündem konusunda da, Steve Jobs’un iPhone 4 alternatifi bu cihazı hedefine koyduğu anlaşılıyor. Başlığın maddelerinden birinde, Apple’ın eski tasarım şefi Jony Ive’nin iPhone nano’ya ait render görüntülerini inceleyeceği belirtiliyor. Anlaşıldığı kadarıyla Apple telefonun tasarımına o dönemlerde ya başlamıştı ya da büyük ölçüde tamamlamıştı. Fakat bilinmeyen bir sebeple hayata geçmedi.

Düşük maliyetli iPhone fikri ölmedi

Her ne kadar iPhone nano hayata geçmedi ama, Apple aynı amaca hizmet eden akıllı telefon modelleri üretiyor. Buna örnek olarak iPhone SE serisini ve iPhone 12 mini’yi gösterebiliriz. Küçük ekranlı ve ucuz iPhone isteyenlere hitap eden cihazlar, üst seviye versiyonları kadar yüksek satış rakamlarına ulaşamasalar da hala piyasada var olmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu