Haber

Apple’ın Yeni Getirdiği Fotoğraf Taraması Yanlış Anlaşıldı

Apple geçtiğimiz günlerde duyurduğu ve çocuklara yönelik istismar olaylarının önüne geçmek için kullanılacak sistemine gelen eleştirilerin ardından Apple yeni bir açıklama yaptı. Apple yazılım ekibinin yöneticisi, ‘özelliğin yanlış anlaşıldığını’ ifade etti.

Apple, geçtiğimiz günlerde yeni bir güvenlik sistemini duyurmuştu. Çocuk istismarının önüne geçmek için kullanılacak bu yeni sistem, iCloud’a yüklü fotoğrafların taranması ve çocuk istismarı görüntüleri ile karşılaştırılarak istismar içeren görüntülerin olması durumunda yetkililere bildirilmesini içeriyordu.

Ancak Apple geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklama ile yalnızca ‘gerekli görülen’ kişilerin bildirileceğini ifade etmişti. Bu da beraberinde farklı bir açıdan başka tartışmaları getirdi. Son derece önemli bir amaca hizmet etmek için tanıtılan sistem, her şeye rağmen tanıtıldığı günden beri eleştiri hedefi haline gelmiş durumda. Teknoloji dünyasından önemli isimler sistemin farklı amaçlar için “kişisel gizliliği ve güvenliği zarara uğratacak şekilde kullanılabilir” olduğunu düşünüyor. Apple ise tartışmaların başladığı andan itibaren bu söylemlere karşı kendini savunuyor.

Apple güvenlik açığı bulana ne kadar ödeme yapıyor? - Donanım Günlüğü

Konuya ilgili açıklama yapan isim, Apple yazılım ekibinin yöneticisi Craig Federighi oldu. Federighi, konuyla ilgili olarak The Wall Street Journal ile gerçekleştirdiği bir röportajda, güvenlik açığı olarak düşünülen sisteme gelen eleştirilerin yanlış anlaşılmış olmasıyla ilgili olduğunu ifade etti. 

Federighi, röportajında özetle Apple’ın kişisel veri gizliliği konusunda ne kadar hassas olduğunu, kişilerin tüm verilerinin gizlililiğinin Apple’ın güvencesinde olduğunu, sistemin kötüye kullanımdan korunduğunu söyledi.

Ayrıca sistemin iCloud’a yüklü tüm fotoğrafları taramayacağını; aslında gerçekleştirilecek işlemin fotoğrafları taramadan da ziyade görüntülerin kodlarının çocuk istismarı içeren görüntülerin yer aldığı bir veri tabanı ile karşılaştırmadan ibaret olduğunu bir kez daha vurguladı. Burada ‘fotoğrafların taranması’ noktasının yanlış anlaşılma olduğu, daha önceki Apple açıklamalarında da yer almıştı.

Wuxar.WAT

Adım Polat 16 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu