Haber

Aşı Olmayanlara, Ulaşım Araçlarında ve Sinema gibi alanlarda PCR Testi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı olmayan vatandaşlardan bazı yan yana bulunulan alanlara girebilmek için PCR testi istenebileceğini duyurdu. Bu uygulama şu an bazı ülkelerde mevcut.

Dünya dört gözle “zorunlu” aşı olup olmayacağını beklerken birçok farklı komplo teorileri üretiliyor. Temel insan haklarına aykırı olan zorunlu aşı, vatandaşlar olmadığı takdirde toplum içerisinde bazı kısıtlamalara maruz kalabilir.

Bununla alakalı Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, toplum içerisinde yan yana oturulan alanlar olan sinema, tiyatro, ulaşım araçları gibi yerlerde, Korona virüs aşısı yaptırmayan vatandaşlardan PCR testi talep edilebileceğini söyledi.

PCR Testleri Ücretsiz Olacak

Bazı alanlarda PCR testi istenilebileceğini açıklayan Koca’nın aynı zamanda PCR testinin ücretsiz olacağını belirtti.

Koca şunları ekledi: “Ben ikna ederek aşı tereddüdünün kaldırılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bunu başaracağımıza inanıyorum. Çünkü bu toplum yüzde 98 oranında kızamık ve benzeri aşıları çocuklarına yaptırabildi. Yani aslında aşıya direncimiz yok. Tereddüdümüz var. Bunu da vatandaşımızı bilgilendirerek, ikna ederek aşabileceğimizi düşünüyorum. Zorlayıcı bir tedbirin olması kanaatinde değilim.

Bazı alanlarda dünyada da yer yer uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Çünkü o vatandaşımızın sağlık hakkını da korumak anlamında önemli bazı alanlarda bu uygulama başlanabilir. Bunu tartışıyoruz.”

LordD

21 yaşındayım ve Türk-Alman Üniversitesi'nde Moleküler Biyoteknoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu