HaberTeknoloji

Avrupa Birliği’den Akıllı Telefonlara USB-C Standardı Zorunluluğu

Avrupa Birliği perşembe günü yaptığı bir açıklamayla akıllı telefonlar için evrensel bir standart getirmek istediklerini söyledi. Yapılan açıklama AB’yi iPhone bağlantı kabloları kullanan Apple ile karşı karşıya getirdi. Avrupa Birliği komisyonuna göretüm cihazlar için standart kablo kullanımı elektronik atıkların önüne geçecek ama Apple’a göre her şeye tek kablo yaratıcılığı durduruacak ve daha fazla kirliliğe sebep olacak.

Avrupa Birliği 450 milyon kişilik bir markete ev sahipliği yapmakta ve USB-C kabloların dayatımı global akıllı telefon marketine büyük bir etki yapacaktır.

“Avrupalı tüketiciler uzun zamandır birbiriyle uyumsuz şarj cihazlarının çekmecelerinde birikmesinden şikayetçi” açıklamasında bulunan Margrethe Vestager, “Endsütriye kendi çözümlerini sunmaları için yeterince vakit verdik, şimdiyse ortak bir şarj cihazı için yasama hareketine geçme zamanı geldi” dedi.

Tüketicilerin şu an 3 çeşit şarj cihazı arasında seçim yapması gerekiyor. Apple’ın cihazları için Lightning, bir çok mobil cihazda kullanılan micro-USB ve kullanımı gün geçtikçe artan USB-C kablolar.

Kabloların çeşitlilik aralığı 2009 yılından beri oldukça azalmış durumda. AB’ye göre ise günümüzdeki durum Avrupalı kullanıcılar için oldukça uygunsuz ve tüketiciler yılda yaklaşık 2.4 milyar Euro’yu kutu içeriğiyle birlikte gelmeyen ayrı şarj cihazlarına harcamakta.

Bazı iPad ve laptoplarında USB-C kullanan Apple ise yasama zorlamasının yersiz olduğunu idddia ediyor.

Avrupa Birliği komisyonu 2009 yılından beri cihaz üreticilerin kablo kalabalığını azaltmak üzere gösterdiği gönüllü çabayı destekliyordu. Apple ise bu çabaya katılmayı reddetmişti.

Komisyonun teklifine göre akıllı telefon üreticilerine 24 aylık bir geçiş evresi aralığı verilecek, böylece firmalara hizaya gelmesi için yeterli zaman tanınmış olacak.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu