DonanımHaberTeknoloji

Bilim İnsanları Kuantum Teknolojisini Sıradan Bir Bilgisayara Simüle Etti.

Yapılan araştırmalarda alışık olduğumuz bilgisayarlardan çok daha fazla işlem gücüne sahip olan ve bu işlemleri hem daha hızlı hem de daha verimli gerçekleştiren kuantum bilgisayarlar, bugünün bilgisayar donanımıyla simüle edildi. Kuantum teknolojisinin geleceğine yönelik açıklamaların da paylaşıldığı araştırmada elde edilen sonuçlar umut verici.

Kuantum teknolojisi, kullanılan bilgisayarlarda aklımızın almayacağı kadar işlem yapılmasına olanak sağlıyor. Bunu 1 veya 0’la, yani EVET veya HAYIR sonuçlarıyla değil, başka birçok ihtimali de işin içine katarak gerçekleştiren bu bilgisayarlar, merak edilen sorulara cevap bulunması açısından büyük önem taşıyor.

Bu sorulara örnek olarak, hiç gitmediğimiz X gezegeninin nasıl olduğunu örnek verebiliriz. Gerekli ve doğru verileri girdiğinizde kuantum bilgisayarlar, X gezegeninin simülasyonunu yapabilir ve bu gezegenin neye benzediğine dair fikir edinebiliriz. Aynısı evren için de geçerli. Bu işlemler için elbette yüksek güçte donanım gerekecektir. Fakat bilim insanları, yaptıkları bir araştırmada alışık olduğumuz bilgisayarlarda bu teknolojiyi simüle etmeyi başardı. İşte detaylar:

İsviçre’de bulunan EPFL ve ABD’deki Kolombiya Üniversitesinden iki fizikçinin gerçekleştirdiği araştırmada kuantum teknolojisinin elde bulunan teknolojiyle ne kadar potansiyeli olduğunu belirlemek hedeflendi. Bunun için de kuantum mekanikleri, geleneksel olarak da niteleyebileceğimiz bilgisayarlarda simüle edildi.

Araştırmada, makine öğrenmesi üzerinden belirli işlemleri gerçekleştiren bir kuantum sinir ağı kullanıldı. Bu ağ, yine EPFL’deki bir araştırma takımı tarafından geliştirilmişti. Ağ üzerinden gerçekleştirilecek işlem ise Quantum Approximate Optimization Algorithm (QAOA) olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemle, belirli ihtimallerin sunulduğu listelerden, uygulandığında en az hatayı sunan çözümlere ulaşılıyor.

Araştırmacıların söylediğine göre QAOA, testlerde oldukça iyi iş çıkardı. Simülasyon, 54 kübitlik bir cihazı simüle ediyordu. Bu noktada alışık olduğumuz bilgisayarların ‘bit’, kuantum bilgisayarların ise ‘kübit’ kullandığını hatırlatalım. 

Wuxar.WAT

Adım Polat 16 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir Yorum

  1. Yani kuantum dünyasında bilgiler hem 1 hem 0 olabiliyor, cidden merak uyandırıcı bir o kadar da ürpertici, güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu