Haber

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Vaka Sayısındaki Yeni Zirvenin Ne Zaman Yaşanacağını Açıkladı

Virüs salgını her ülkede farklı aşamalarla yükselişe geçti. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye için ağustos ayının tehlikeli olduğunu belirtti ve vatandaşları aşı olmaya davet etti.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, Türkiye’de artan vakalardan ötürü açıklamalarda bulundu. Gidişin iyi gözükmediğini söyleyen Serap Şimşek Yavuz, Delta varyantının ağustos ayında “pik” noktasına ulaşabileceğini söyledi.

Yapılan açıklamalara göre, vatandaşların maske kullanımına ve sosyal mesafe kuralına uymalarına bu dönem de dikkat etmeleri gerekiyor. Açık alan da olsa kalabalık ortamların tehlikeli olduğunu ve delta varyantının yayılma hızını arttırdığını söyleyen Profesör, özellikle iki doz aşı vurulmamış vatandaşları uyardı. İkinci dozu vurulanların da maskeler ile vedalaşmamaları gerektiğini belirtti. Yapılan araştırmalara göre İngiltere’de Delta varyantından hastanede yatanların 3’te 1’i iki doz aşı olanlar.

“Aşılama Oranı Şimdilik Yetersiz”

Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, mevcut aşılama oranları ile Türkiye’nin toplumsal bağışıklığa ulaşıldığının kesinlikle söylenemeyeceğini ifade ediyor. Ancak sürecin devam ettiğini, eylül ya da ekim ayı gibi aşılama oranının şimdikinin iki üç kat üzerine çıkacağını söyleyen bilim insanı, işte tam bu yüzden ağustos ayının çok tehlikeli olduğunu beyan ediyor. Aşı olmama konusunda ısrarcı olan vatandaşlar için de bir uyarıda bulunan Bilim Kurulu üyesi, bu insanların belirli yerlere girerken PCR testi vermesinin önemli hale geleceğini, daha önce de söylendiği gibi bu salgının aşısızların salgını haline geldiğini belirtiyor.

“Okulları Açmak İçin Elimizden Ne Geliyorsa Yapmak Gerekiyor”

Okullarla ilgili de açıklamalarda bulunan Serap Şimşek Yavuz, tam olarak şu ifadeleri kullandı; bizim esas önceliğimiz okullar olmalı şu an, okulları açmak için elimizden ne geliyorsa yapmamız gerekiyor. Bu çocukların bir gün daha eğitimden uzak kalacak durumu kalmadı her anlamda. Bunun için de yazdan itibaren hazırlık yapmak gerekiyor. Çocuklarda da aşı yapılabilir, belli yaş gruplarına inebilir. Çünkü ruhsat aldı çocuklarda da belirli yaş gruplarında birincisi o olabilir. İkincisi okullarda test yapmak, hızlı testlerle. Test dışında okulda alt yapının iyileştirilmesi, havalandırma sistemlerinin nasıl olacağının belirlenmesi. Bir kısıtlamadan sonra ilk açılması gereken şey okullar olmalı son kapanması gereken şey okullar olmalı. Bizde maalesef böyle olamadı, bir eleştiri olarak kendimize yapmamız gerekiyor. Bizde genellikle ilk okullar kapatıldı en son okullar açıldı gibi oldu. Önümüzdeki süreçte bunu böyle yapmamamız gerekir. Önce okullar açılması en son okullar kapanmalı.

LordD

21 yaşındayım ve Türk-Alman Üniversitesi'nde Moleküler Biyoteknoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu