HaberOyun

California eyaleti, Activision Blizzard’a FRAT kültürünü ve cinsel istismarı teşvik ettiğinden dolayı dava açtı

Californa eyaleti, yaptığı iki yıllık araştırma sonucunda eyalet Activision Blizzard’a frat kültürünü teşvik ettiği, kadın çalışanlara eşit derecede maaş ödemediği ve cinsel taciz ortamı yarattığı gerekçesiyle dava açtı.

Bloomberg’in haberine göre Activision Blizzard, California eyaleti tarafından her kademedeki kadın çalışanları ödemeler, terfiler, görevler ve işten çıkarmalar açısından ötekileştirmek tarafından suçlanıyor. Eyalet, Activision Blizzard’ın yöneticilerinin bu sorunları çözmek konusunda başarısız olduğunu belirtiyor. Tüm davayı buradan inceleyebilirsiniz.

Habere göre, Activision Blizzard’ın çalışanlarının %20’si kadın ve sahip oldukları görevler alt kademe. Ayrıca aynı görevi yapan erkeklerden de daha düşük maaş alıyorlar.

Davada ayrıca Activision Blizzard’ın frat (kardeşlik) kültürü aşıladığı da belirtiliyor. Erkek çalışanlara içki içirildiği ve kadın çalışanlara karşı uygunsuz davranışlarda bulunmalarına ortam tanındığı ifade ediliyor.

Erkelerin işe akşamdan kalma geldiği ve kadın çalışanlara işlerini bırakarak işte oyun oynadıkları bildirilirken kadınların vücutlarıyla ilgili açık açık konuştukları ve tecavüz ile ilgili şakalar yaptıkları da haberde yazılanlar arasında.

Dava özellikle bir olaydan bahsediyor. O olayda yoğun cinsel istismara maruz kalan bir kadın çalışan, bir iş seyahati sırasında intihar etmiş. Ve bu üstü olan bir erkeğin uygunsuz cinsel objeleri seyahate getirmesi üzerine olmuş.

Davada, Activision Blizzard’ın iş yeri güvenliği ile ilgili maddelere uyması, maaşları eşitlemesi ve kadın çalışanların koşullarını iyileştirmesi isteniyor.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu