DonanımHaberTeknoloji

Dünyanın İlk USB Type-C Girişli iPhone’u 86 Bin Dolara Alıcı Buldu

Robotik mühendislik öğrencisi “Ken Pillonel”, iPhone’un Lightning girişini değiştirerek, USB Type-C girişe sahip bir iPhone modeli üretti. Dünyada başka bir örneği olmayan bu cihaz, eBay üzerinden açık arttırmayla satıldı.

Başlangıçta basit bir mühendislik projesi olan USB-C girişli iPhone X, hem şarj hem de veri aktarımında başarılı bir şekilde kullanılabildi. Ken Pillonel, dünyada başka bir örneği olmayan bu cihazı eBay’da açık arttırmayla satışa çıkardı.

Cihazda karşılaşılabilecek herhangi bir sorun ile karşılaşılırsa hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceğini bildiren Pillonel, cihazı verilen en yüksek teklif olan 86.001 bin doları kabul ederek sattı.

Yazılım ve donanım geliştiricisi genç mühendis sağlıklı bir şekilde kullanılabilen bu cihazın prototip yani bir deneme olduğunu hatırlatarak, cihazın içi açılmadıkça sorunsuzca kullanılabileceğini belirtti. Telefonu satın alacak kişi için telefonu ana cihaz olarak kullanmaması ve güncellememesi yönünde şartlar vardı. USB-C girişe sahip bu iPhone, kısa sürede oldukça ilgi gördü. 1000 dolardan başlayan açık arttırmada gelen teklifler, kısa sürede 10 binleri aştı. Açık arttırma süresi boyunca 116 teklifin geldiği bu iPhone, 86.001 dolara alıcısını buldu. 

Rekor bir fiyatla satılan cihaz projesini anlattığı bir videosunu YouTube üzerinden yayınlayan Ken Pillonel, çalışmasının detaylarını GitHub’da açık kaynak olarak paylaştı. Genç mühendis projesini “Projede öncelikli hedefim elektroniğin başarılı bir şekilde çalışmasını sağlamak ve yaptığım modifikasyonu iPhone’a sığdırmaktı. Uzun uğraşlar sonunda dünyanın ilk USB Type-C bağlantı noktasına sahip iPhone’unu yaptım. Cihaz şarj ve veri aktarımlarını destekliyor.” şeklinde anlattı. Mühendis Pillonel telefona hızlı şarj, su geçirmezlik ve USB-C aksesuar desteği özelliklerini de eklemek istediğini söyledi.

Wuxar.WAT

Adım Polat 17 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu