HaberOyun

Electronic Arts Hedefleri Büyüttü

EA’in spor oyunları için büyük planları var. Önümüzdeki 5 yılda 500 milyon oyuncuya ulaşmayı hedefliyor.

Axios ile yapılan bir röportajda, EA Sports Genel Müdürü Daryl Holt şirketin özellikle mobilde, futbolda ve hatta yeniden basketbolda çok daha büyümek istediğini söyledi. FIFA, Madden NFL ve NHL ile bilinen şirket an itibariyle 230 milyon oyuncuya ulaşıyor. Ancak şirketin hedefi bu sayıyı önümüzdeki 5 yıl içinde 500 milyona çıkarmak.

Röportaj’da Holt, büyümenin yeni iş modelleri ve coğrafyalarla olacağını söyledi. İş modelleri ifadesi an itibariyle oldukça spekülatif sayılabilir, bilhassa FIFA’nın rakibi PES’in isim değişikliğine gidip, yıllık oyun çıkarmayı bırakıp, ücretsiz modele geçiş yaptığı düşünülürse… EA’in bunu yapıp yapmayacağını an itibariyle bilmiyoruz.

Holt kafaları biraz daha karıştırdı ve EA Sports’un, kendi oyunlarını oynamanın sosyal taraflarına odaklanacağını ve oyunlarında “sosyal ağlar” oluşturacağını belirtti.

Bu büyümenin etkilerinden biri farklı spor oyunlarının gelmesi olabilir. Röportajda Holt yeni nesil basketbol oyunlarından bahsetti. Bunu söylerken NBA Live’ın EA Sports’a dönüp dönmeyeceğini belirtmedi. Geçen senenin sonlarına doğru EA önümüzdeki yıllarda farklı spor markaları çıkaracağını duyurmuştu.

Şirket sonra Formula 1, Dirt ve Project Cars’ın ardındaki şirket Codemasters’ı 1,2 milyar dolar karşılığında almıştı. EA o zamanlar Codemasters’ı bağımsız bırakacağını ancak belki Formula 1’i EA markasına geri getireceğini söylemişti.

EA ayrıca hem NHL hem de UFX ile lisanslarını uzattığını söylemişti. Mobilde ise EA yakın zamanda Playdemic Mobile Games’i Warner Bros.’dan 1,4 milyar dolar karşılığında aldı. Playdemic Mobile Games, Golf Clash serisi ile tanınıyor.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu