Haber

Fidan Bağışının Yangınlar İçin Doğru Çözüm Olduğundan Emin Miyiz ?

Öncelikle şunu söyleyelim; kızılçam ormanları, milyonlarca yıllık döngülerinin bir icabı olarak yanıyor. Ancak yanarak üreyip, gençleşebiliyorlar. Bu döngü onların doğasında var. Önemli olan, bu döngü gerçekleşirken bizim neler yaptığımız…

Peki yangınları önlemek mümkün mü ?

Evet, yangınların önüne geçmek mümkün ama uçak filolarından daha fazlası gerekiyor. Onlarca uçaktan oluşan bir müdahale ekibi olsa dahi ‘başarıya’ ulaşılamıyor. Yangına müdahale, uzun vadede bu ormanlardaki yakıt yükünü artırmaktan başka bir işe yaramıyor. Artan yakıt yüküyse gelecekte daha şiddetli, daha büyük yangınlara davetiye çıkarıyor.

‘Silvikültür’ü duymuş muydunuz ? Anlatalım…

Silvikültür adı verilen bilimsel yöntemler bütünüyle yangınları yönetmek mümkün. Nasıl mı? Yangınları söndürmeye çalışmak yerine, onu yönetmeye çalışmayla. Bu uygulamalar bütünü, ormanların denetimli yakılması ve seyreltilmesi başta olmak üzere çeşitli bilimsel yöntemlerden oluşuyor.

Sonuç olarak toplumla ilgili çoğu konuda olduğu gibi, silvikültür de yangın da bir eğitim meselesi. Canımızın bir daha yanmaması için yangınla ilgili doğru adımları atmamız gerekiyor. Yangınla yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor, tıpkı depremle yaşamayı öğrenmemiz gerektiği gibi. Bölgedeki acil ihtiyaçların karşılanabilmesi için Ahbap ve Haytap benzeri dernek ve kuruluşlara yardımda bulunabilirsiniz.

Batuhan Purçak

Merhaba, ben Batuhan 21 yaşındayım, Erciyes Üniversitesinde Maliye okuyorum 1923turks topluluğunda editörlük yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu