HaberOyun

Football Manager, Kadın Futbol Ligini Başlatmak İçin Çalışmalara Başladı

Sports Interactive, kadın futbolunu kendi simülasyon serisine dahil etmek için “çok yıllık” bir projeye baş koyduğunu açıkladı. Duyuruya göre bu yeni oyun, tek başına olan bir oyun değil, ana oyunun bir parçası olarak Football Manager’ın gelecek oyunlarına eklemlenecek.

Bu erken aşamada detaylar tahmin edilebileceği gibi sınırlı olsa da, kadın futbolunun mevcut Football Manager kurgusuna dahil edileceğini ve oyuncuların pürüzsüz bir şekilde erkek futbolundan kadın futboluna geçiş yapabileceğini biliyoruz. Bu projenin ne zaman nihai aşamaya geleceği henüz açıklanmadı ancak ekipler bunu “en kısa sürede” yeni oyunlara dahil etmek istiyorlar.

Yazılı basın açıklamasında, Sports Interactive, ekiplerinin “kadın futbolunun olabilecek en iyi şekilde, serinin gerçekçiliğine ve ayrıntıya verdiği önemi yansıtacak şekilde temsil edilmesi konusunda kararlı olduğunu ve standartlar tam olarak karşılanana dek bir çıkış tarihi duyurmayacağını” açıkladı.

Stüdyo direktörü Miles Jacobson şöyle açıklıyor:

“Kadın futbolunu seriye dahil etmenin maliyetinin milyonlu rakamları bulacağının ve kısa vadeli geri dönüşün sınırlı olacağının farkındayız. Fakat asıl mühim nokta bu değil. Kadın futbolunun önünde camdan bir duvar olduğunu gizleyemeyiz ve bizim yapabileceğimiz şey, bu camı kırmaya katkıda bulunmak. Herkes için eşitliğe inanıyoruz ve çözümün bir parçası olmak istiyoruz.”

“Kadın futbolunu erkeklerin oyunuyla eşit şartlara getiren sürecin bir parçası olmak istiyoruz. Bu konuda yalnız olmadığımızın da farkındayız. İngiltere’de WSL için (Kadın futbol ligi) BBC’nin ve Sky’ın yaptığı tarihi televizyon anlaşması bunun bir kanıtı. Fakat biz de kadın futbolunu hak ettiği yere çıkarmak için elimizden geleni yapmaya kararlıyız.”

Kadın futbolu son yıllarda oldukça popülerlik kazandı, özellikle rekor bilet satışı ve dev TV anlaşmaları gerçekleşti. Video oyunları dünyasında, kadın futbolunda Uluslararası turnuvalar birkaç yıl önce FIFA serisinin parçası oldu ve EA’in spor oyunu FIFA 22 de Alex Scott’u serideki ilk kadın sunucu olarak oyuna getirmeye hazırlanıyor. Spor oyunlarında kadın temsilini artıran sadece futbol oyunları değil. Bu ayın başlarında Candace Parker NBA 2K serisinde ilk kapak yıldızı olan kadın olmuştu.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu