OyunOyun Önerisi

Frostpunk 2 Resmi Olarak Duyuruldu

Frostpunk’un yapımcı ekibi 11 Bit Studios, son zamanlarda #SnowBloodOil etiketini kullanarak Twitter’da birçok paylaşım yapıyordu. Oyunun hayranları içerisinde heyecan yaratan bu paylaşımlar, yeni bir oyun duyurusuyla sonuçlandı. Fragmanda, dünyanın sonsuz bir kışın pençesi içerisinde kaldığı ve insanlığın en büyük düşmanının her zamanki gibi insanlık olduğu belirtilirken, oyunun Türkçe dil desteği ile çıkacağı da kesinleşmiş oldu.

Frostpunk 2 Resmi Bir Şekilde Duyuruldu

Yazımızın bu kısmının henüz ilk Frostpunk oyununu oynamamış oyuncular için spoiler niteliğinde bilgiler içerebileceğini önceden belirtmek isteriz. Frostpunk 2, ilk Frostpunk oyununun senaryosunun bitiminde ortaya çıkan ölümcül mega kar fırtınasının 30 yıl sonrasını ele alıyor ve dünya hâlâ bitmek bilmeyen soğukların sebep olduğu buz gibi iklimin ve sert hava koşullarının etkisi altında acı çekiyor. Büyümenin ve yeni güç kaynaklarını aramanın kaçınılmaz bir gerçek olduğu, kaynağa aç bir metropolün lideri olarak oynayacağımız yapımda şehrimizin hayatta kalması için oldukça zor kararlar vermemiz gerekecek. Kömür çağından sonra petrol çıkarma endüstrisi için Donmuş Topraklar’ı fethetmenin, insanlığın kalanının yeni kurtuluşu olması beklenirken, değişikliğin kolay kolay yaşanmadığı ve farklı topluluklardan oluşan bu kitlenin her şeyi hoş karşılamayacağı da özellikle vurgulanan unsulardan.

Yapımcı ekip, Frostpunk 2’nin sade bir devam oyunundan daha fazlasını yapmayı hedeflediklerinden bahsederken, Frostpunk 2 yönetmenlerinden bir tanesi olan Jakub Stokalski oyun hakkında şu açıklamayı yapmış:

”Oyunculara sunmayı hedeflediğimiz, orijinal Frostpunk’ın deneyiminin çok daha geniş çaplı bir hâli. Büyümeye devam eden yaklaşık olarak 70 kişilik ekibimizle boyut, prodüksiyon değeri ve kullanıcı deneyimi kalitesi gibi oyunun tüm yönlerine odaklanmak için yeterli iş gücüne sahibiz; ancak asıl hedefimiz basit bir devam oyunundan daha fazlasını yapmak. Oyuncuların beklentileri arasında seçimlerin yön verdiği geniş bir evren, toplumu ve şehri uygun gördükleri biçimde şekillendirme özgürlüğü ve sonuçların meyvelerini toplama imkânı bulunabilir. Frostpunk 2, ilk oyunun çatışmalarına dayanıyor; hayatta kalmaya karşı insani değerler ve buz gibi bir soğuk. Ancak en önemlisi de siyaset, toplum ya da teknolojik ilerleme gibi oyunun birçok kısmında kendini gösteren yeni bir katman ekliyor: İnsanlar ve onların doğası arasındaki iç çatışma.”

Oyunu oynayan biri olarak oyun hakkındaki düşüncelerim gayet olumlu. Yaklaşık 50 saatlik bir oyun oyun tecrübesi ile gayet güzel bir oyun olduğunu söyleyebilirim. Grafik olarak gayet tatlı grafikleri olduğunu, oyun görevleri level atladıkça zorlaşması ve yönetici halk ilişkilerini iyi tutma gibi olayların olması oyun kendisini oynatıyor diyebilirim.

Frostpunk 2′ nin duyuru fragmanını izlemek için aşağıdan izleyebilirsiniz.

Blacksea_cupra

'Blacksea_cupra.WAT' 1923 Topluluğu yetkilisi ve editör. Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu