Haber

GeForce NOW Türkiye Premium Hesap Deneyimi!

Yaklaşık olarak 2 aydır kullandığım GamePlus ve Turkcell işbirliği ile Türkiye’de hayata geçirilen NVDIA GeForce NOW konusunda cevabını bulamadığımız bazı soruları netleştirmek gerek. Bunlara örnek vermek gerekirse Premium almamıza rağmen sıra bekliyor muyuz? Ping ve gecikme performansı ne düzeyde etki ediyor? İnternet tüketimini ne derecede etkiliyor ? gibi bazı sorulara yanıt verelim.

Öncelikle bulut oyun sistemi olan GeForceNOW Avrupa ve diğer bölgelerde sorunsuz çalışmakta. Şayet yurtdışındaysanız kendinize yakın olan sunucunun hesabını satın alarak sorunsuz bir şekilde bu hizmetten yararlanabilirsiniz. Ancak rotamızı Türkiye’ye çevirdiğimizde ufak tefek sorunlarla karşılaşıyoruz. Bizzat deneyimlediğim GeForceNOW GameplusTR’nin sağlayıcı firma olarak kullanıcılara herhangi bir destek sunmadığını söyleyebiliriz. Şikayet Var gibi tescillenmiş sitelerde bunlarla ilgili tonla şikayet olduğu aşikâr. Tüketici haklarını baz alırsak satın aldığınız bir ürünü bozmadan kullanmadan 15 gün içinde iade hakkına sahipsiniz ancak deneyimden memnun kalmayan kullanıcılar iade talebinde bulunduklarında böyle bir işlemin gerçekleştirilemeyeceğini belirtiyorlar. Aldığınız hizmeti beğenmediyseniz paranızı geri alma gibi bir durum söz konusu olamıyor maalesef.

GeForce NOW Gameplus Türkiye Premium hesapta sıra mı bekletiyor? Sunucu yoğunluğu ne durumda?Elbette ücretsiz kullanımda olduğu gibi saatlerce sıra beklemiyorsunuz yada 300-500 kişilik bir kuyrukta bulunmuyorsunuz. Ancak her zaman olmasa da çok yoğun saatlerde kullanmak istediğinizde ortalama 50 kişilik bir sıraya dahil oluyorsunuz. Fakat bu sıra benim kullanımımda en fazla 3 dakika sürdü. Bu sıra bekleme durumu sadece çok yoğun vakitlerde (hafta sonları 16:00 – 18:00) yaşanıyor. Kullanıcılar Premium hesap aldığında bu bekleme süresini kabul edemeyebilirler. Beklemenizin sebebi ise GeForceNOW Avrupa ve diğer bölgelerde olduğu gibi birden fazla sunucuya Türkiye’de sahip değil. Tek bir sunucu üzerinden bağlantı kurulduğu için bazen tıkanmaların olması olağan. Ancak yakın zamanda kullanıcılara GamePlus Resmi Mail adresinden gönderilen e-postada ek bir sunucu (İSTANBUL) daha açılacağının müjdesi verildi.

GeForce NOW Gameplus Türkiye oyun içi performans durumu nasıl?

Tek Oyunculu, hikaye modu barındıran oyunları oynamak istiyorsanız hiç düşünmeden kullanabilirsiniz, ancak rekabet içeren çok oyunculu taktiksel oyunlar oynuyorsanız muhakkak kuvvetli bir internet altyapısına sahip olmalısınız. Bunun nedeni oyun içerisinde ping, gecikme, paket kaybı gibi sorunlarla karşı karşıya gelmeyin. Kendi kullanımım açısından 50 Mbps fiber altyapıya sahip bir internetim var. Ve ek olarak sorun yaşadığımı söyleyemem ancak kablosuz bağlantı ile denediğimde aynı performansı da alamıyorum. Dolayısıyla oyuncular bu hizmetinden yararlanmak istiyorlarsa en az 35 Mbps kablolu indirme hızına sahip olmalı. İnternetiniz bu değerlerin üstündeyse rahatlıkla ping sorunu paket kaybı vs. sorunlar yaşamadan bu hizmetten yararlanabilirsiniz.

GeForce NOW Gameplus Türkiye internet tüketimi ne durumda?

Son kanunlar ile AKK (Adil Kullanım Kotası) kaldırılmış olsa da İnternet Sağlayıcı firmalar başka prosedürler ve isimler altında benzer uygulamaları bize dayatmakta . Bu noktada internet kullanımımıza gün içerisinde dikkat ettiğimiz yerler oluyor. GeForceNOW kendi uygulama ayarlarında size tüketim miktarını performans ile doğru orantılı olarak sunuyor. Yani bunu ne kadar düşürürseniz oyun deneyiminiz bir o kadar kötüleşiyor. Görselde de gördüğünüz üzere görüntü kalitesini ve kullanım düzeyini arttırıp düşürebiliyorsunuz. Ancak bunların doğru orantılı olduğunu akıldan çıkarmamak gerek.

(Oyun oynarken yaklaşık olarak saatte 14 GB kullanılacaktır. Gerçek veri kullanımı, koşullara göre değişir.)

NVDIA Tarafından geliştirilen bu sistem yurtdışında sorunsuz olarak kullanılıyor. Ülkemizde gün geçtikçe kullanıcı sayısı artıyor. Ve ayrıca sağlayıcı firma potansiyeli gördükçe sistemi geliştirmeye gayret gösteriyor. Bir çok oyunu içinde barındıran bu sistemin daha fazla oyun firmasıyla anlaşması durumunda bünyesine daha fazla oynanan ve istenen oyunları getirmesiyle artık oyuncu bilgisayarı, bilgisayar toplama gibi terimler tarihe karışacaktır diye düşünüyorum.

Daha fazla bilgi için burdaki linkten daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Ayrıca daha önceki GeForce Now haberlerimiz için burdan ve burdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu