DonanımHaberTeknoloji

Google altyapıya önem veriyor!

İnternetin kurucularından sayabileceğimiz Google, kıtalar arasında veri iletişimini desteklemek için altyapı yatırımlarını çoğaltıyor.

Google hem arama motoruyla, hem de diğer kullanışlı servisleriyle internetin kurucularından bir tanesi olarak görülüyor. İnternetin bir sahibi olmasa da özellikle Amerikalı şirketler yaptıkları katkılarla internetin gidişat değiştirdi. Teknoloji devi Google, Türkiye’yi de kısmen kapsayacak şekilde yeni altyapı yatırımlarına başladı.

Google altyapı yatırımlarını iki yeni kabloyla genişletiyor

İnterneti ayakta tutan şey büyük oranda denizaltındaki kablolardır. Bu kablolar dış etkenlerden çok iyi şekilde korunur ve çok hızlı veri aktarımı sağlar. Google’ın inşa edeceği yalnızca iki kablo o kadar gelişmiş yapıda ki, kıtalar arasındaki iletişim hızlanacak. Ortadoğu ile Asya ve Doğu Avrupa arasındaki veri iletişiminde bant genişliği, Google’ın Blue ve Raman adını verdiği iki kablosuyla artacak.

bir denizaltı kablosu

Google’ın zaten Antarktika’ya kadar uzanan dev bir denizaltı kablo ağı var. Bu kadar gelişmiş kablo sayısının fazla olması bant genişliğini büyük oranda artırıyor. Araştırmacılar bulunduğumuz coğrafyadaki bant genişliliğini eksik görmüş olacak ki eklenen Blue ve Raman kabloları gelecekteki veri akışını sağlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu