HaberTeknoloji

Huawei’nin ambargodan kaçış planı ortaya çıktı!

ABD ambargosuna takılan Huawei, varlığını sürdürmek için büyük bir mücadele veriyor. Son olarak şirketin yeni planları sızdı…

Son birkaç yıldır Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei zorlu bir süreçten geçiyor. Zira ABD’nin eski başkanı Donald Trump ve yönetimi, Huawei’yi sert yaptırımlar uyguladı. ABD, başlangıçta şirketin ürünlerini ABD’de satmasını yasakladı. Ardından da herhangi bir ABD merkezli işletme ile çalışmasını engelledi. Böylece Çin merkezli şirketin herhangi bir telefon ve tablet yapması fiilen yasaklanmış oldu.

İşte tüm bunlar ve daha fazlası Huawei’yi bir uçurumun kenarına itti. Ancak oldukça hızlı toparlandı ve yeni planlar da gelmeye devam ediyor.

Huawei, üçüncü taraf üreticileri kullanacak!

Teknoloji şirketinin ambargodan kaçmak için yeni bir planı var! Şirket, ürünlerini alt markalar aracılığıyla satabilir. Bir yıl önce Huawei’nin, alt markası Honor‘u bir konsorsiyuma sattığını belirtelim. Böylece, ambargo altındaki şirket, eski alt markasının hem Android‘i hem de ABD’de tasarlanan işlemcileri kullanmasına izin verdi.

Bununla birlikte, yeni telefonlarında Android işletim sisteminin olmaması Huawei için büyük bir finansal boşluk oluşturuyor. Şirket, bu boşluğu kapatmak için mücadele ediyor. Android Police‘in haberine göre, Bloomberg, bu konu hakkındaki bilgi sahibi kişilerden sızıntılara ulaştı. İddiaya göre şirket, akıllı telefon tasarımlarını üçüncü taraf üreticilere lisanslamak istiyor.

Bu doğrultuda Huawei’nin işlemci ve diğer önemli akıllı telefon parçaları gibi bizzat elde etmesi yasak kritik bileşenlere erişmesi mümkün olacak. Bu arada, söz konusu üçüncü taraf, devlete ait China Postal and Telecommunications Appliances Co (PTAC). PTAC, Çin dışındaki ilk Google destekli Honor modeli Honor 50’yle neredeyse aynı olan Huawei Nova 9 gibi Nova telefonları satıyor.

İşte bu plan, şirketin devamının yanı sıra araştırma ve geliştirmeyi sürdürmesi için tek seçenek gibi. Zira şirket için şartlar zorlaşırsa yeniden piyasaya dahil olması gittikçe zorlaşacak. Örneğin, siyasi koşulların değişimi veya tamamen Çin yapımı bileşenlerle çalışmalarına sıfırdan başlaması piyasaya atılmasını güçleştirecek.

Son olarak, bu konuda resmi bir açıklama ise henüz gelmedi. Peki, siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Huawei’nin planları sizce gerçek mi ve işe yarayacak mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu