HaberSosyal MedyaTeknoloji

Instagram, TikTok olma yolunda: Yeni özelliği test ediyor!

Popüler sosyal medya uygulaması Instagram, tam ekran formatını test ediyor. TikTok benzeri özellikle şirket, videoları öne çıkaracak.

Popüler sosyal medya uygulaması TikTok, özellikle gençlerden gördüğü yoğun ilgi karşısında hızlı bir şekilde büyüdü. Bu büyüme de diğer sosyal medya platformlarını harekete geçirdi. Son adım Instagram’dan geldi. Platformdaki içerikleri daha sürükleyici ve keşfedilebilir hale getirmek için Instagramtam ekran modunu test ediyor. İşte detaylar!

Instagram videoları artık tam ekran olacak

Instagram’ın ana şirketi Meta, TikTok benzeri değişikliklerde ilk adımını Reels üzerinden attı. Bugün pek çok kullanıcı, uygulamada geçirdiği sürenin büyük kısmını Reels izleyerek geçiriyor. Tüm bunlar dışında şirket, TikTok gibi tam ekran formatına geçme hazırlığı yapıyor.

Meta’nın CEO’su Mark Zuckerberg, geçtiğimiz günlerde Instagram hikayesinde bir paylaşım yaptı. Bu paylaşımında, yakında test aşamasına girecek olan tam ekran formatını duyurdu. Mayıs ayının başlarında, bu formatın bir sürümü ilk kez ortaya çıktı.

Meta sözcüsü ise bu formatla amacın, Instagram’daki videoların ağırlığını artırmak olduğuna dikkat çekti. Bu test aşamasında önce kullanıcılar tam ekran versiyonu için videoya tıklamak zorundaydı. Ancak, tam ekran formatı, video vurgulayarak TikTok’taki akışına benziyor.

Paylaşıma bakıldığı zaman gönderilerin en üstteki bildirim çubuğunu da içerdiği görülüyor. Bunu yanı sıra direkt mesaj ve gönderi oluşturma kısayollarının da farklı olduğu dikkat çekiyor. Bu testin bir parçası olan kullanıcılar, akışta gezinirken videoları neredeyse tamamen tam ekran görecek. Ayrıca videoyu beğenmenize ve yorum yapmanıza izin veren kısayollar da alt kısımda yer alacak.

Meta sözcüsü Seine Kim’e göre bu test, platformun video konusunda TikTok’la rekabet etme konusundaki son çabası. Zuckerberg, yeni formatın şimdilik test aşamasında olduğunu ve yakında tüm kullanıcılara sunulacağını söyledi.

Emirhan Tunç.WAT

Adım Emirhan 15 yaşındayım elektrik elektronik bölümü öğrencisiyim

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu