DonanımDonanım ÖnerisiHaberTeknoloji

Intel, Performans Canavarı Yeni Dizüstü Bilgisayar İşlemcilerini Tanıttı.

Geçtiğimiz hafta açıklanan gelir verileriyle AMD karşısındaki savaşında tahtından olmuş gibi gözüken Intel, bugün dizüstü bilgisayarlarda kullanılabilecek yeni işlemcisini tanıttı. CS 2022 etkinliğinde 12. nesil H serisi Intel Core işlemcilerini tanıtan şirket, bugün Alder Lake serisine eklenen P ve U serisi 12. nesil işlemcilerini gösterdi.

İnce ve hafif dizüstü bilgisayarlara yönelik geliştirilen yeni işlemciler, bir önceki seri işlemcilere göre performans ve güç kullanımı konusunda önemli geliştirmelere sahip. P ve U serisi altında tam 20 adet işlemci modeli duyuruldu.

Daha yüksek performansa sahip H serisi işlemcilerle birçok ortak noktaya sahip olan P serisi işlemciler, H serisiyle aynı çekirdek sayılarına sahip. Serideki Intel i7 1280P işlemcisi, i7 ve i9 H serisi işlemcileriyle aynı şekilde 14 çekirdekle gelecek. Bu çekirdeklerin 6’sı performans çekirdeğiyken, sekizi verimlilik çekirdeği olarak kullanılacak.

Yeni U serisiyse P serisine göre daha düşük çekirdek sayısına sahip. U serisindeki performans çekirdeği sayısı 2 iken, toplam çekirdek sayısı, verimlilik çekirdeğinin sayısına göre işlemci modellerinde 6 ila 10 arasında değişiyor. Öte yandan Intel, her iki çekirdeğiyle de sabit vaatler sunuyor.

Intel, yaptığı açıklamada yeni 12. nesil işlemcilerinin çoklu iş parçacığı performansında 11. nesil Intel işlemcileri ve AMD donanımlarından %70 daha iyi olduğunu belirtti. Ayrıca bu işlemcilerin Apple’ın M1 ve M1 Pro işlemcilerini ve AMD Ryzen R7 5800U işlemcisini fotoğraf düzenleme ve internette gezinme gibi işlemlerde yendiğini ifade etti.

Wuxar.WAT

Adım Polat 17 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu