DonanımDonanım ÖnerisiHaberTeknoloji

Intel, yüksek performanslı grafik markasını tanıttı

Şirket, yeni grafik markasını tanıttı. Intel Arc olarak duyurulan marka gelecek yılın başında ilk GPU’sunu piyasaya sürüyor.

Intel, yüksek performanslı grafik kartlarının markasını açıkladı: Intel Arc. Bu yeni marka, grafik donanımlarının yanı sıra yazılım ve hizmetlerini de kapsayacak. İlk Intel Arc markalı ekran kartı 2022’nin birinci çeyreğinde sunulacak. Arc markası altındaki ürünlerin hem mobil hem de masaüstü versiyonları planlanıyor.

Intel Arc imzalı DG2 ekran kartı, Intel Xe HGP mikro mimarisini temel alıyor

Normalde bu yıl piyasaya sürülmesi planlanan Intel DG2 (Alchemist) ekran kartı, şirketin marka planları yüzünden ertelendi. Resmi olarak duyurulan Alchemist harici bir ekran kartı olarak karşımıza çıkıyor. Alchemist, performans bakımından piyasadaki en güçlü ekran kartlarından biri olan RTX 3070‘i hedefliyor. Şirket, Intel Arc adı altında çıkacak tüm ekran kartlarının farklı isimler ile geleceğini duyurdu.

Bu ekran kartları; Battlemage, Celestial ve Druid isimleri ile karşımıza çıkacak. Intel’in yayınladığı duyuruya göre, Intel Arc ekran kartlarının hepsi Xe HPG mimarisine dayanıyor. Şirket ayrıca, Intel Arc ürünlerinin ilk nesli olan Alchemist‘in donanım tabanlı ışın izleme ve yapay zeka güdümlü süper örnekleme özelliğine sahip olacağını belirtiyor. Ayrıca, yeni ekran kartlarında DirectX için tam destek sunulacak.

Intel, “Bugün, birkaç yıl önce başladığımız grafik yolculuğunda önemli bir anı işaret ediyoruz. Intel Arc markasının piyasaya sürülmesi ve gelecek donanım nesillerinin ortaya çıkması, Intel’in her yerde oyunculara ve içerik oluşturucularına duyduğu derin bağlılığı ifade ediyor. Bu ürünler gelecek yılın başlarında piyasaya çıktığında, birinci sınıf ve sorunsuz deneyimler sunmamızı sağlaması için inanılmaz çalışmalar yapan ekiplerimiz sayesinde ortaya çıktı” açıklamasını yaptı.

Intel Arc adı altında çıkacak olan ilk ekran kartı Alchemist’in, NVIDIA’nın DLSS‘ine benzer bir teknoloji ile geleceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu