DonanımHaber

Intel’in RTX 3070’e Rakip Olabilecek Yüksek Performanslı Yeni Ekran Kartı

Ekran kartı piyasasında NVIDIA ve AMD’ye rakip olmak isteyen Intel, oyun odaklı ekran kartı Xe-HPG’yi CES 2022 etkinliğinde tanıtabilir. Kartın NVIDA RTX 3070’den daha güçlü olacağı söyleniyor.

Intel oyuncular, profesyoneller ve sunucular için ayrı GPU’lar geliştiriyor. Ekran kartı pazarı yıllardır NVIDIA ve AMD’nin yaptığı hamlelere göre şekilleniyordu. Intel’in yeni Xe mimarisi ve bu mimariye dayanarak üretilen yeni GPU’lar ise piyasaya yeni bir soluk getirecek.

Intel, GPU’larını üç ayrı kategoride sınıflandırıyor ve tüm kitlelere hitap etmeyi hedefliyor. Düşük bütçeli oyun kartlarından, üst seviye veri işleme sistemlerine kadar tüm alanlarda yeni GPU’lar kullanılmaya başlayacak. Yeni mimari ölçeklenebilir şekilde tasarlandı ve tüm platformlarda kullanmaya uygun hale getirildi.

Peki Bu Ekran Kartı Ne Zaman Çıkacak ?

Buna göre şimdilik Intel’in yüksek performanslı oyun ekran kartlarını 2022 yılında görebileceğiz gibi görünüyor. Peki, bunun neticesinde de ortaya NVIDIA ya da AMD‘ye rakip safkan bir oyuncu ekran kartı çıkacak mı? Bu da ayrı bir merak konusu…

Batuhan Purçak

Merhaba, ben Batuhan 21 yaşındayım, Erciyes Üniversitesinde Maliye okuyorum 1923turks topluluğunda editörlük yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu