HaberTeknoloji

Linux Temelli Olan Pardus 21 İşletim Sistemi İçin Resmi Çıkış Tarihi Açıklandı

Uzun zamandır hayatımızda olan Linux temelli Pardus 21 işletim sistemi için resmi çıkış tarihi açıklandı. İşte verilen bilgiler;

Yapılan açıklamaya göre Pardus Projesi’nin daha hızlı, kaliteli ve yepyeni bir masaüstü deneyimi sunan son sürümü Pardus 21, kullanıcılarıyla 21 Ağustos 2021 tarihinde buluşacak. Felsefesini Debian GNU/Linux’un özgürlükçü ve açık kaynaktan yana yaklaşımından devralan son sürüm, bugüne dek yayınlanan en iddialı Pardus sürümlerinden birisi olarak anılıyor. Pardus için yapılan geliştirme ve iyileştirmeleri içeren en son kararlı Xfce 4.16 masaüstü ortamı, söylendiği kadarıyla Pardus 21 ile ön tanımlı olarak geliyor. Yeni simge setleri ve renk paletleri ile daha çekici bir görünüme kavuşan Xfce masaüstü ortamı, son derece düşük bir donanım ihtiyacına sahip. Yeni sürüm ile desteklenen bir diğer masaüstü ortamı olan Gnome ise, 3 serisinin en kararlı ve güncel sürümü olan 3.38 sürümünü kullanıyor. Parmak izi okuyucu desteği, ebeveyn içerik kontrolü, kolaylaştırılmış kablosuz internet paylaşımı gibi pek çok yeni özellik, 21 kullanıcılarını Gnome masaüstü deneyiminde bekliyor.

Yeni sürüm hakkında verilen bilgiler de şunlar; “Linux çekirdeğinin 5 yıl boyunca desteklenecek olan 5.10 LTS sürümünü kullanan yeni sürüm, kurumsal kullanıcıların talep ettiği ”Uzun Süreli Destek” ihtiyacını “çekirdek seviyesinde” karşılayan bir altyapıya sahip. 2026 yılının sonuna dek her türlü güvenlik güncellemesini alacak olan Linux çekirdeğinin 5.10 LTS sürümü, en üst seviye kararlılık ve güvenilirliğe sahip olacak.” Pardus 21’i 21 Ağustos 2021 Cumartesi gününden itibaren https://www.pardus.org.tr/ ’den indirebileceksiniz.

Wuxar.WAT

Adım Polat 17 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu