HaberTeknoloji

Mars Görevi İçin Gönüllüler Aranıyor

Mars görevi için NASA personel arayışına geçti. NASA, 2022 Sonbaharında başlayacak olan Mars yaşamını simüle etmek için bir habitatta ilk bir yıllık analog görevde mürettebat üyesi olarak katılacak kişiler arıyor.

Marsa Yapılacak gelecekteki misyonların gerçek hayattaki zorluklarına hazırlıklı olarak NASA, yüksek motivasyonlu bireylerim uzun süreli, yer tabanlı bir simülasyon titizliği altında nasıl tepkiler verdiğini inceleyecek.

NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde NASA’nın Gelişmiş Gıda Teknolojisi araştırma çabasının baş bilim adamı Grace Douglas, “Analog, Mars yüzeyinde yaşamanın karmaşık ihtiyaçlarını karşılamak için çözümleri test etmek için kritik öneme sahip” dedi. “Dünyadaki simülasyonlar, astronotların gitmeden önce karşılaşacakları fiziksel ve zihinsel zorlukları anlamamıza ve bunlara karşı koymamıza yardımcı olacak.”

Bir yıllığına Mars’ta hayat provası yapacak kişiler, Texas’ta Mars Dune Alpha ICON tarafından 3D olarak tasarlanan 1.700 metrekarelik bir modülde yaşayacaklar. Bu kişiler dört ekip üyesinden oluşacak. Habitat, kaynak sınırlamaları, ekipman arızası, iletişim gecikmeleri ve diğer çevresel stres faktörleri dahil olmak üzere Mars’taki bir görevin zorluklarını simüle edecek. Mürettebat görevleri, simüle edilmiş uzay yürüyüşleri, bilimsel araştırma, sanal gerçeklik ve robotik kontrollerin kullanımı ve iletişim alışverişini içerebilir. Sonuçlar, sistemleri doğrulamak ve çözümler geliştirmek için önemli bilimsel veriler sağlayacaktır.

Dune Alpha ICON 3D olarak tasarımı

Kimler Katılabilir?

NASA, sağlıklı, motive olmuş, ABD vatandaşı veya İngilizce bilen daimi ikametgah sakinleri arıyor. Bu kişiler sigara içmeyip 30-55 yaşları arasında, Üniversite mezunu ve aşılanmış olmalı. Mühendislik, matematik veya biyolojik, fiziksel veya bilgisayar bilimi gibi bir STEM alanında, en az iki yıllık profesyonel STEM deneyimine sahip akredite bir kurumdan veya en az bin saatlik bir uçak pilotluğuna sahip bir yüksek lisans derecesi gereklidir. STEM’de bir doktora programına yönelik iki yıllık çalışmayı tamamlayan veya bir tıp diplomasını veya bir test pilot programını tamamlayan adaylar da dikkate alınacaktır. Ek olarak, dört yıllık mesleki deneyime sahip olan adaylar, bir STEM alanında askeri subay eğitimini veya Lisans Derecesini tamamlamış adaylar olarak değerlendirilebilir.

LordD

21 yaşındayım ve Türk-Alman Üniversitesi'nde Moleküler Biyoteknoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu