Haber
Trend

Newcastle United, Kutlama Çağrısı

Newcastle United'ın El Değiştirmesi

Newcastle United, resmi sitesinden yaptığı açıklamada, takımın el değiştirmesini kutlayan taraftarlarından Ortadoğu kültürüne ait cübbe ve sarık tarzı kıyafetler giymemelerini istedi.

Taraftarların kulübün satışı sonrası Arap kültürüne özgü kıyafetler giyerek stadyuma gelmesi üzerine kulüp açıklama yayımladı.

‘Bazı kesimlerde rahatsızlık yaratabileceğine dair endişe duyuyoruz’

Goal’ün aktardığına göre kulübün yayımladığı açıklamada şu satırlara yer verildi:

“Newcastle United taraftarlarından, günlük hayatlarında bu tarz kıyafetler kullanmıyorlarsa, Arap giysileri veya Ortadoğu’yu çağrıştıran sarıklar giymemelerini rica ediyoruz.

Geçtiğimiz günlerde, kulübün Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu tarafından satın alınmasının ardından bir grup taraftar St. James’ Park’a cübbe ve sarık giyerek geldi.

Takımın yeni sahiplerinden hiçbiri, taraftarların bu şekilde kutlama yapmayı seçmesinden rahatsızlık duymadı. Bunu, hoş geldin mesajı taşıyan, pozitif bir davranış olarak yorumladılar. Öte yandan, bu şekilde giyinmenin kültürel açıdan yanlış olacağına ve bazı kesimlerde rahatsızlık yaratabileceğine dair endişe duyuyoruz.

Stadyuma gelen herkes, her zaman olduğu gibi kendi ülkesine ve kültürüne ait kıyafetler giymekte özgürdür. Kulüp, sahip olduğu kültürel açıdan zengin taraftar kitlesinden gelen destekten gurur duymaktadır.

Toplumsal eşitlik için çalışmalar yürüten ‘Kick It Out’ grubu, bu çağrıyı St. James Park’a gelen tüm futbolseverlerin kendini evinde hissetmesi için gerekli bir adım olarak niteleyerek kulübe destek verdi”

Newcastle United’ın Pazar günü evinde Tottenham ile oynadığı maçı izlemeye gelen bazı taraftarların üzerinde, Arap ülkelerinde yaygın olarak kullanılan cübbe ve sarık benzeri giysiler görülmüştü.

Batuhan Purçak

Merhaba, ben Batuhan 21 yaşındayım, Erciyes Üniversitesinde Maliye okuyorum 1923turks topluluğunda editörlük yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu