HaberSosyal Medya

Nijerya Twitter yasağını “bir şartla” kaldıracağını açıkladı.

Nijerya, Haziran ayında Twitter platformunu süresiz askıya almıştı. Bunun nedeni, Devlet Başkanı Muhammed Buhari’nin attığı bir tweet’in şirket tarafından silinmesiydi. Twitter, Buhari’nin söz konusu paylaşımlarını politika ihlali’ nedeniyle kaldırdığını açıklamıştı. Nijerya Enformasyon ve Kültür Bakanlığı tarafından askıya alma kararına ilişkin yapılan açıklamada platformun, ülkenin kurumsal varlığını kötüleyebilecek faaliyetleri gerekçe gösterildi.

Aradan geçen 4 aylık sürede, birinci ağızdan yeni açıklama geldi. Nijerya Devlet Başkanı Muhammed Buhari, ülkenin bağımsızlığının 61. yıl dönümü nedeniyle halka seslendi. Buhari, vatandaşların toplumsal sorunlarından dış ilişkilere varana kadar çoğu detaya yer verdiği açıklamasında Twitter’ı da unutmadı.

Başkan Muhammed Buhari, platformun ülkede yasaklanmasının ardından Twitter Inc.’in Nijerya Federal Hükümeti ile iletişime geçtiğini söyledi. Bu kapsamda, mevcut sorunların çözüme kavuşturulması için uğraşacak bir başkanlık komitesi kurduğunu açıkladı. Buhari daha sonra komitenin Twitter ile temasa geçtiğini, ülkede faaliyetlerine yeniden başlaması için görüşmelerin sağlandığını aktardı.

Nijerya hükümeti ile Twitter arasındaki temaslarda ulusal güvenlikten fiziksel mevcudiyete ve temsilciliğe, adil vergilendirmeye kadar birçok konu masaya yatırıldı. Muhammed Buhari, ağırlıklı olarak bu konulara önem verdiklerini söylerken bir başka şartından daha bahsetti. Nijerya halkının platformu ‘iş ve olumlu ilişkiler’ için kullanmalarını sağlayacak koşullar yerine getirilirse Twitter’ın yeniden erişime açılacağını açıkladı.

Muhammed Buhari ayrıca “ülke olarak dijital platformların, vatandaşlarımızın hayatlarını iyileştirmek, Nijerya’nın egemenliğine, kültürel değerlerine saygı duymak ve çevrimiçi ortamdaki güvenliği artırmak için kullanılmasını sağlamaya kararlıyız.” açıklamasını yaptı.

Twitter’dan gelen yanıt;

Twitter, konuyla alakalı olarak yaptığı açıklamada Nijerya hükümetiyle aralarındaki görüşmelerin saygılı ve verimli geçtiğini söyledi. Ek olarak “Nijerya hükümetiyle ilişkilerimize devam ediyoruz ve ülkede herkesin Twitter’a yeniden erişebilmelerini sağlamaya kararlıyız. Hizmetin çok yakında yeniden faaliyete başlamasını dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Wuxar.WAT

Adım Polat 16 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu