DonanımHaberTeknoloji

Nintendo Switch satış sayısı belli oldu!

2021’in ilk mali çeyreğinde Nintendo, Switch’in ne kadar sattığını açıkladı. Ayrıca şirket geçtiğimiz yıla göre satış ve kâr da düşüşe geçti.

Hibrit el konsolu olan Nintendo Switch‘in piyasaya’da büyük bir başarı elde ettiği biliniyor. Taşınabilir yapısı ve boyutu ile ilgiyi kısa sürede üzerine çekmeyi başardı. Özellikle Nintendo‘nun sahip olduğu oyunlar, konsolu bir adım öne çıkarıyor. Konsolun başarısı satış rakamlarından da anlaşılabiliyor. Haziran ayında sona eren ilk mali çeyrekte konsolun ne kadar sattığı açıklandı.

Nintendo Switch yaklaşık 90 milyon adet sattı

Nintendo, 30 Haziran‘da biten ilk mali çeyrek için kazançlarında hafif bir düşüş olduğunu belirtti. Covid-19 salgını boyunca büyük bir kazanç elde eden şirket, salgının hafiflemesinden sonra satışlarda hafif bir düşüş gerçekleşti. Nintendo, buna rağmen konsolun bugüne kadar 89 milyon adet sattığını açıkladı. Gelir ve de kâr açısından salgın, çoğu şirketin başarı elde etmesini sağladı. Switch’in satışları, bir önceki yıla göre yüzde 21,7 düşüşle ilk mali çeyrekte 4.45 milyon adet oldu.

Konsolun, uygulama ve oyun satışları ise yüzde 10,2 düşüşle 45.29 milyonda kaldı. Şirketin ilk mali çeyrekte elde ettiği gelir yüzde 9,9 düşüşle 2.94 milyar dolar olurken, kârı yüzde 17,3 düşüşle 1.09 milyar dolar oldu. Nintendo, 2020’nin ilk mali çeyreğinde 10 milyon kopya satan Animal Crossing: New Horizons’un avantajına sahipti. Konsol için bu yıl büyük bir yapım bulunmuyordu. Yeni Pokémon Snap, Japonya dışında 2.07 milyon, Mario Golf: Super Rush ise 1.34 milyon kopya sattı.

Nintendo’nun yeni konsolu olan Nintendo Switch OLED‘in Ekim ayında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Emirhan Tunç.WAT

Adım Emirhan 15 yaşındayım elektrik elektronik bölümü öğrencisiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu