Teknoloji

NVIDIA yeni ekran kartlarının mimarisi ile Madencilere savaş açıyor!

Son dönemde çıkan ekran kartları gerek GPU mimarileri, gerekse enerji tüketimleri ile dikkatleri bir anda üzerine çekmeyi başarmış olsalar da. Son dönemlerde ekran kartlarına sahip olmak büyük neredeyse imkânsız hala gelmeye başladı. Ve bu sorunun maddi seçeneklerle alakalı olmaması da baya can sıkıcı gibi görünüyor.

Bitcoin den tutunda diğer tüm alt coinlere kadar kripto para sektörünün tavan yaptığı şu günlerde, özelliklede alt coin madencileri ekran kartlarına hücum etmiş durumda. Hal böyle olunca ekran kartı piyasasında arz talep dengesi alt üst olmayı başardı.

Kimi ülkelerde, bu örneğe bizim ülkemizde ne yazık ki dâhil olmayı başardı. Son dönemlerde ekran kartı fiyatlarında 2 katına varan artışlar söz konusu olmaya başladı.

Bu durum sıradan oyuncuları ve yayıncıları da çileden çıkartmış durumda. Çünkü orta bütçeli ve olan oyuncular birikimlerinin ya da hedeflerinin inanılmaz uzağına düşmüş durumdalar.

Tüm bunların yanı sıra maddi durumu iyi olan bir müşteri dahi olsanız, şu sıralar ekran kartı stokları tükenmiş durumda.

Hal böyle olunca NVIDIA şirketi ise küresel ölçekte madencilere savaş açma kararı almış durumda. Matt Wuebbling yaptığı bir açıklamada özellikle RTX 3060 modelinin HAS gücünü önemli ölçüde azaltılacağını duyurmuştu. Sonuç olarak HAS gücü madenciler için büyük önem taşıyor.

Ethereum madencileri için çok can sıkıcı olan bu haberin gelecek günlerde ne gibi yansımaları olacağını bizlerde çok merak ediyoruz. Umarız herkes için sonu güzel biter.

Ve umuyoruz hem madenciler için hem perakende tüketiciler için stok ve fiyat sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşur.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu