HaberTeknoloji

Qualcomm 5G Sinyalleri İle Çalışan Dron Üretti

Qualcomm 5G Drone modeli Snapdragon 865 üzerinde şekillenen bir platformu kullanıyor. Geliştiriciler farklı 5G projelerini bu tasarım üzerinde hayata geçirebilecek.

Geçtiğimiz aylarda geliştiricilere yönelik referans bir akıllı telefon modeli satışa çıkaran Qualcomm şimdi de 5G teknolojisi ile donattığı referans bir Drone modelini piyasaya çıkartıcak 

Drone teknolojileri artık hiç olmadığı kadar yaygın ve bir süper marketten bile satın alabilmek mümkün. Ucuz modeller bir yana belirli bir seviyenin üzerinde Drone modelleri artık güç, yapay zekâ, uygulama desteği gibi ayrıştırıcı özellikler barındırıyor.

Giderek yükselen bu trend içerisinde Qualcomm da yerini almak istiyor. Uzun zamandır özelleştirilmiş platform çalışmaları olan marka referans olarak bir 5G Drone modeli piyasaya sürüyor. 

Drone modeli firmanın Flight RB5 5G platformunu temel alıyor. Platformun kalbinde ise QRB5165 işlemcisi var. 4 adet performans odaklı Kryo 585 çekirdeği ve 4 adet verimlilik odaklı Kryo 585 çekirdeğinden oluşan işlemcide Adreno 640 grafik birimine yer verilmiş.

Hexagon 698 sinyal işlemcisi içerisindeki Tensor hızlandırıcı ile yapay zekâ performansı arttırılan işlemcide kısa ve uzun menzil 5G desteği ile WiFi 6 desteği de yer alıyor. 200MP kamera yanında 8K 30FPS/4K 120FPS videolar kaydetmeye de olanak sağlıyor.

Qualcomm referans tasarımı ile birlikte önemli yazılım geliştirme setlerine de erişim sunuyor. Böylece geliştiriciler yapay zekâ odaklı pek çok projeyi hayata geçirebilecek. Qualcomm referans Drone tasarımı sonbahar aylarında piyasada olacak. 5G olmayan versiyon 4000$ iken 5G destekli versiyon 4500$ olarak satılacak. Ayrıca 1000$ da ön sipariş depozitosu isteniyor. 

Wuxar.WAT

Adım Polat 16 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu