HaberSosyal Medya

Rekabet Kurumu’ndan “sahibinden.com”a Soruşturma.

Rekabet Kurumu, online e-ticaret platformu “sahibinden.com” hakkında soruşturma başlattı. Kurumun web sayfasından yapılan duyuruda, yürütülmekte olan bir ön araştırmaya atıfta bulunuldu. Elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 30 Eylül’de yaptığı toplantıda değerlendiren Kurul üyeleri, bulguları ciddi ve yeterli bulduklarını belirtti.

Rekabet Kurumu, soruşturma kararına ek olarak bir bilgilendirme paylaştı. Söz konusu karar duyurularının kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yapıldığını belirtti. Öte yandan bu bilgilendirmelerin, soruşturmaya tabi tutulan kurum/kuruluşların 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’u ihlal ettikleri şeklinde yorumlanamayacağını da vurguladı. Ayrıca cezai yaptırıma kaldıkları veya kalacakları anlamına gelmeyeceğinin de altını çizdi.

19.10.2021 tarihli 21-46/655-M sayılı karar kapsamında, Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yayımlanan karar duyurusunda şu ifadelere yer verildi:

Yürütülmekte olan bir önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 30.09.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, çevrim içi platform hizmetleri bakımından veri taşımanın engellenmesi ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine ilişkin Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında 21-46/655-M sayılı karar ile re’sen soruşturma açılmasına karar verdi.

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun gereğince Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin rekabet ihlali yapıp yapmadıklarını denetleyen Rekabet Kurumu, bazen bu tarz soruşturmalar yürütüyor. Kurul geçtiğimiz hafta DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret A.Ş (Trendyol) hakkında da soruşturma başlatmıştı. Ayrıca tartışılan gizlilik sözleşmesi nedeniyle WhatsApp için de re’sen soruşturma açmıştı.

Wuxar.WAT

Adım Polat 17 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu