Haber

Rusya Google’a Ceza Kesiyor.

Dünyanın en büyük arama motoru olarak bilinen Google, her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Ziyaretçilerin çoğunluğu arama motorunu bilgi edinmek, eğlenmek gibi amaçlarla kullanılırken bir kısmı kötü amaçlarla kullanıyor.

İnternette milyonlarca belki milyarlarca yasaklı içerikler bulunuyor. Her ne kadar şirketler bu içerikleri kaldırılmaya çalışılsa da bu içeriklerin büyük çoğunluğu kaldırılamıyor. Bu konuyla ilgili de büyük şirketlere cezalar geliyor. Aynı Google’ın başına gelenler gibi.

Bir Rus mahkemesi, internette bulunan ve “Rusya tarafından yasa dışı sayılan” içeriğin Google tarafından kaldırılmadığı gerekçesiyle şirketi 98 milyon dolar para cezasına karar verdi. Reuters haber ajansının yayınladığı raporlara göre ceza yaklaşık 7.2 milyar ruble ediyor ve tutar Google’ın Rusya’daki gelirinin yaklaşık %8’ini oluşturuyor. Rusya hükümeti büyük şirketler üzerinde baskı kuruyor.

Rusya hükümeti, büyük teknoloji şirketlerinin platformlarda yayınlanan içeriklerin yasa dışı ya da yasaklı olmaları halinde kaldırılması konusunda sert baskılar uyguluyor. Google bu durumdan sonra mahkeme dosyalarının inceleneceğini ve ona göre ülkede hareket edileceğini söyledi. Söylemin ardından Rus yetkililerden de cevap gecikmedi.

Rus yetkililer, Google’ın uyuşturucu tanıtımı ve devletin terörist olduğunu söyleyen ve hükümetin karşıt lideri Alexei Navalny ile ilişkili kuruluşların yayın yapmasına izin verdiği için bu cezanın verildiği söylenildi. Bu yasaklı içeriklerin yasaklanmaması ya da kaldırılmaması durumunda şirketin çok daha yüksek miktarda cezalarla karşı karşıya kalabileceği açıklandı.

Bu ceza, Google’ın Rusya’dan aldığı ilk ceza değil. Şirket, geçtiğimiz dönemlerde de para cezalarına çarptırılmıştı. Özellikle MetaTwitter ve Google gibi büyük teknoloji şirketleri hükümetin sert politikasından dolayı çok fazla cezaya çarptırılıyor. Rusya devleti, bunların dışında birçok katı yasalar da çıkarıyor.

2019 yılında çıkarılan bir yasayla birlikte ülkeye gelecek akıllı telefonların, televizyon ve bilgisayarların Rus mühendisler tarafından geliştirilen yazılımlarla gelmesini istemişti. Bunların dışında günlük 500.000’den fazla ziyaretçiye sahip sitelerin de ülkede ofis açmasını zorunlu hale getirmişti.

Wuxar.WAT

Adım Polat 17 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu