DonanımDonanım ÖnerisiHaberTeknoloji

Samsung’un çip kıtlığı yaratabilecek olan yeni RAM’leri

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, 768 GB’a kadar hafıza destekleyen yeni RAM geliştirdiğini duyurdu. Bu çiplerin özel serverlarda kullanılması hedefleniyor.

Teknoloji devi Samsung, sürekli olarak geliştirdiği yeni teknolojileri tanıtıyor. Akıllı telefonlar dışında pek çok alanda teknolojiler üreten Samsung’un son dönemlerde DDR5 teknolojisi kullanan RAM’lerin çipleri üzerinde çalıştığı dedikoduları dolanıyordu.

Görünen o ki bu dedikodular doğru çıktı ve Güney Koreli şirket, “24 Gigabit” DDR5 çipleri üzerinde çalıştığını resmi olarak duyurdu.

Samsung, daha önce 512 GB kapasiteli RAM modüllerini de duyurmuştu ve bu modüller, 8 katmandan oluşuyordu. 8 katmanda toplam 32 adet 16 GB’lık çip bulunan bu RAM’ler, serverlar kullanılmak üzere tasarlanmıştı.

Şirket, aynı sistemi DDR5 çiplerinde de kullanacağı açıkladı. Yani her RAM modülünde yine 32 çip bulunacak ancak bu sefer her bir çip 24 GB hafızaya sahip olacak. Bu sayede 768 GB gibi dudak uçuklatan rakamlara erişmeyi hedefleyen Samsung, bu RAM’lerin özel serverlarda kullanılmasını amaçlıyor. Bu durum, 8 adet RAM girişi olan anakartlarda 12 TB’tan fazla RAM takılabileceği anlamına gelse de şu anda en güncel işlemcilerden olan Xeon Scalable bile en fazla 6 TB RAM destekliyor.

Wuxar.WAT

Adım Polat 16 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu