OyunTeknoloji

Steam Deck, 60 FPS Keyfi Yaşatacak Mı?

Valve’in geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni el cihazı Steam Deck için açıklanan 30 FPS kare hızı tartışma yarattı. Valve’ın duyurduğu yeni el cihazını inceleyen IGN, geçen Perşembe günü yeni Steam Deck konsolunun 30 FPS oynanışı hedefleyeceğini açıklaması, birçok kullanıcıyı hayal kırıklığına uğrattı.

Steam Deck’in kare hızı kafaları karıştırdı

Ancak Valve’den Pierre-Loup Griffais bu konudaki yorumunu duyurduğu Twitter gönderisinde, 30 FPS hedefinin performans testlerinde sorun yaratmadığını söyledi. Öte yandan cihazın daha iyi pil ömrü sunması için de bu sınırın bulunduğunu belirten Griffais, bu seçeneğin isteğe bağlı olarak açılabileceğini belirtti.

Yani IGN röportajında sadece 30 FPS oyun oynanabildiği anlaşılsa da, yeni gönderide bu durumun değiştirilebileceği ve Steam Deck’in 60 FPS oyun oynatabileceği anlaşılıyor. Ancak bir diğer kafa karıştırıcı nokta da Digital Foundry’den Richard Leadbetter’ın açıklamalarında bulunuyor.

Leadbetter, Valve’in kendisine Steam Deck’in değişken yenileme hızını destekleyen bir ekrana sahip olmadığını belirttiğini açıkladı. V-SYNC özelliğinin bazı ekran sorunlarına yol açabileceği için bu fikre sıcak bakmayan şirketin 30 FPS’e kilitlemeye yöneleceğini de ayrıca belirtti.

Pierre-Loup Griffais’in Leadbetter’ın bu gönderisine cevabı, Steam Deck’i takip eden ve satın almak planı yapanlar için belirleyici bir konumda bulunuyor. Çünkü halihazırda bilgisayar ve konsolda 60 FPS oyun oynama durumu birçok satın almayı ilk etkileyen faktörlerden oluyor.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu