Haber

Steam’e Ülke Değiştirme Sınırlaması Geliyor

SteamDB, Valve’ın bölgesel fiyat politikasını istismar eden oyuncular için bir çalışma yürüttürdüğünü açıkladı. Bununla birlikte oyuncular yapılacak düzenlemeyle artık yalnızca üç ayda bir kez ülkelerini Steam üzerinden değiştirecekler. Bu durumda Valve, bazı oyuncuların Steam’de yaptıkları istismarın önüne geçmiş olacak.

Valve’ın 2003 yılında yayınladığı çevrimiçi oyun platformu Steam’in en önemli özelliği bölgesel fiyatlandırma politikası uygulaması. Oyuncular bununla, bir oyunun gerçek fiyatına göre değil o ülkenin ekonomik koşullarına göre oyun satın alıyorlar. Ama bunu tespit eden Valve yeni bir önlem almaya başlayacak.

SteamDB’nin keşfettiği bilgilere göre Valve, oyuncuların VPN aracılığıyla hesaplarını farklı ülkelere taşımasını engellemek istiyor. Şirket oyuncuların hesaplarındaki ülke seçeneğini değiştirme ayarını kısıtlayacak . Bu durum Türkiye’yi pek etkilemeyecek olsa da diğer ülkedeki oyuncuları fazlasıyla etkileyecek gibi duruyor.

Ülke Değiştirmeye Sınır geliyor

SteamDB’nin iddialarına göre Valve, Steam’deki ülke değiştirme özelliğini üç ayda bir değiştirebilecek şekilde yeniden tasarlıyor. Bu da bir oyuncunun, Steam hesabının kayıtlı olduğu ülkeyi üç ayda bir değiştirebileceği anlamına geliyor. Bu tür bir özelliğin kullanıma sunulması, bölgesel fiyatlandırma istismarını sıfırlamayacak olsa da oyuncuların işini zorlaştırmış olacak.

Valve, Steam’le ilgili iddialara yönelik resmi bir açıklama yapmadı. Öte yandan, geliştirilen özelliğin ne zaman kullanıma sunulacağı da şimdilik bilinmiyor. Ancak SteamDB’nin daha önce sızdırdığı bilgilerin doğruluk oranını göz önünde bulunduracak olursak, Valve’ın oyun fiyatlarını istismar eden kullanıcılara karşı böyle bir adım atma gibi bir planının gerçekten de olduğunu söyleyebiliriz.

Steam Ülke değiştirme için ne yapılması gerektiğini gösteren bir yol.

Bizim görüşümüz Türk oyuncularını etkilemeyecek durumda. Çünkü Türk oyuncular için Steam, birçok oyunu diğer ülkelere göre daha indirimli satışa koyuyor. Bu sınırlama daha çok yabancı ülkelerde olan oyuncular için geçerli. Bu istismarın önüne geçilmesi için bizce gayet iyi bir başlangıç oldu. Böyle durumların istismar edilmesi üzücü bir durum. Çünkü Steam oyunları ülkelerin ekonomik koşullarına göre düzenlemelerle oyunu ülkelere satışa çıkartıyor. Böylece çoğu ülkede satışı sağlanıyor. Bu istismarın yapılması bizce gayet üzücü. Umarız ki bu istismarlar azalır ve her oyuncu kendi ekonomik koşullarına göre alımlarını yapar. Böylece daha adil alımlar oluşur. Steam ile alakalı diğer indirim haberlerimizi buradan ve daha önce yazmış olduğumuz arayüz haberine de buradan ulaşabilirsiniz.

Blacksea_cupra

'Blacksea_cupra.WAT' 1923 Topluluğu yetkilisi ve editör. Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu