HaberTeknoloji

Tesla’nın Otopilot’u Özellikle Mi Polis Ve İtfaiye Araçlarına Çarpıyor?

Bugüne kadar birçok kazaya karıştığı iddiasıyla gündeme çıkan ve suçlanan Tesla otopilot sistemi, Tesla’ya soruşturma açılmasına sebep oldu. Özellikle polis ve itfaiye araçlarına çarptığı iddia edilen bazı Tesla modelleri, araştırılmak üzere soruşturmaya alındı.

Tesla araçlarında sürücü müdahalesini neredeyse sıfır’a indiren otopilot yöntemi, daha önce olan bazı kazalar ve hatalardan dolayı tartışmalara neden olmuştu. Tesla’nın suçlamalara karşı cevabı ise otopilot sisteminin sürücüler tarafından doğru kullanılmadığı yönündeydi. Ancak sistemin kullanımı sırasında gerçekleşen kazaların sayısı ve niteliği, Tesla’ya soruşturma açılmasını sağladı.

Otopilot sisteminin kontrolündeki araçların acil durum araçlarına sıklıkla çarptığına çeken ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi, yapılan kazaların sayısını ve niteliğini duyurdu. Sonuç olarak şirketin ürettiği 4 farklı modelden yüzbinlerce adet araç, soruşturma kapsamına alındı.

Tesla’nın araçları, bugüne kadar birçok kazaya neden olmuştu. 2019 yılında bir Model 3 aracı, otopilot modundayken park halindeki otomobillere çarpmıştı. Bu sene 2 aracın birbirine girmesiyle sonuçlanan bir kazada da sürücü, olayda Tesla’nın otopilot sistemini suçlamıştı. Tesla ve bizzat Elon Musk’tan gelen cevaplar ise çoğunlukla sürücülerin otopilot modu açıkken sorumsuz davrandığı yönündeydi. Bazı sürücüler de bu ifadeyi doğrulamıştı. Otopilot modu çalışırken uyuyan, telefonla oyun oynayan ve alakasız işlere dalan bazı sürücülerin videoları internete yayıldı. Suçlanan sistemin birçok kazaya da engel olduğu görüldü. Ama bazı kazalar, Tesla’nın suçlamalardan sıyrılmasına engel oldu. 

ABD Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi, 2018 yılının ocak ayından itibaren otopilot kontrolündeki Tesla araçlarının polis arabası, itfaiye araçları gibi acil durum araçlarına çarptığı 11 adet kaza kaydetti. Bu kazalarda 17 kişi yaralanırken 1 kişi hayatını kaybetti. Ayrıca kazalar sırasında genelde havanın kararmış olduğu, Tesla araçlarının çarptığı acil durum araçlarının ise acil durum ışıkları yanar bir şekilde park halinde oldukları bildirildi. Söz konusu kazalara neden olan Tesla modelleri Model X, Model Y, Model S ve Model 3; soruşturma kapsamına alındı.

Wuxar.WAT

Adım Polat 17 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu