Teknoloji

Türkiye’de ilk internet!

Bundan tam 28 yıl önce 12 Nisan 1993 günü, Türkiye’nin ilk internet bağlantısının gerçekleştiği gün olarak tarihe geçmiştir.

1991 yılında, ODTÜ ve TÜBİTAK tarafından, internet teknolojilerini kullanan yeni bir ağın tesis edilmesi amacı ile bir proje başlatıldı. Projenin gerçekleştirilmesi ile Ülkemiz, ABD – Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ağına (TCP/IP protokolü üzerinden) ilk kez 1993 yılında internete bağlandı. Türkiye’de üniversitelerin başını çektiği internet, ODTÜ’nün ardından 1994-96 yılları arasında Bilkent, Boğaziçi, Ege ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nde de hayata geçti. İnternetin Türkiye’de ticari kuruluşlarda kullanılması süreci, 1994 yılında T.C. Merkez Bankası ile başladı ancak diğer kuruluşlar ve hane halkları gibi geniş kitlelere ulaşması 1996 yılı sonunda mümkün oldu.

12 Nisan 2021 günü, Türkiye’de internetin 28.yıl dönümü.

Ayrıca, bu gelişmeler ile ilgili olarak www.internet.org.tr adresi üzerinde bir “İnternet Arşivi” oluşturulmakta. Tüm bu gelişmeleri ve daha fazlasını linkte yer alan bağlantı üzerinden takip edebilirsiniz.

Dileriz ki ülkemiz adına da daha iyi gelişmeler olur ve tüm Türk oyun dünyası Pingsiz ve daha yüksek hızlarda internet erişimine çok hızlı bir şekilde kavuşur.

Aşağıda ise o döneme ait resmi ve bu günlerdeki teknoloji ile baktığımızda yüzümüzde tebessüm oluşturan bir başvuru dilekçesi yer almakta. Ve başvuruda sözü geçen internet hızı ise bu gün için kıyasladığımızda sadece metin belgesi üzerinden yazışma için kullanılabilir. 9600 bPs hız başvuru o zamanlar için en verimli hız.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu