HaberTeknoloji

Twitch, yayıncılar için nefret karşıtı araçlar hizmete sunmaya hazırlanıyor

Twitch, yayıncılar için yeni nefret karşıtı araçları hizmete almaya hazırlanıyor. Bu araçlar içerik üreticilerinin kendi kanallarında kimlerin sohbete katılabileceği konusunda daha fazla inisiyatif veriyor.

Yayıncı haberleriyle tanınan Zach Bussey’in ifadelerini ilk duyuran Kotaku’nun aktarımına göre, Twitch, yayıncıların kimin sohbet odasında konuşabileceğini daha kolay bir şekilde kısıtlamalarına izin verecek yeni özellikler eklemeyi planlıyor. Bu, cep telefonu veya e-posta doğrulama sistemi üzerinden çalışacak.

Twitch şimdilik hizmet koşullarını ihlal edip nefret söyleminde bulunan hesapları kapatıyor. Ancak bu, aynı kullanıcıların yeni hesap açıp tekrar aynı eylemlerde bulunmalarını kolay şekilde engellemiyor. Yeni sistem ise, içerik üreticilerinin platformdaki yayınları sırasında sohbete katılacak kişilerin hesaplarını cep telefonu veya e-posta adresleri üzerinden doğrulamış olma şartı koymalarını sağlayacak ve bu sayede sadece teyitli hesapların sohbete katılabilmesi seçimini yayıncılara bırakmış olacak. Umut o ki sohbet odalarında nefret söylemine başvuran kişilerin hesaplarını kaybedip tekrar ilgili yayınlarda konuşamayacak olmaları sebebiyle “karanlık yola” düşmemeleri sağlanacak.

Telefon doğrulaması özelinde, bu değişiklik bu suçlara karışan hesapların gerektiğinde hesap vermeleri ve dolayısıyla bu tip nefret eylemlerine girerken iki kere düşünmeleri anlamına gelecek. Zira yanlış yola saparlarsa, aynı yayıncının kanalında bir kez daha yorum yapabilmeleri için ikinci bir telefon numarasına ihtiyaç duyacaklar.

Konuyla ilgili bir zincirde, Bussey, Twitch’in arayüzünde özelliğin neye benzeyebileceği konusunda fikir veren bir ekran görüntüsü paylaştı. Aşağıdaki tweette de görüldüğü üzere, içerik üreticilerine, sohbet odalarına katılanların hesap doğrulama düzeyini seçmeleri konusunda tam yetki verilecek gibi duruyor.

Sohbet doğrulama sayfasından göründüğü kadarıyla, yayıncılar katılım şartı konusunda tüm bu doğrulama adımlarını, bazılarını veya hiçbirini seçme hakkına sahip olacaklarmış gibi duruyor. Ek seçenekler de yayıncıların VIP’ler, modlar ve üyeler konusunda istisna oluşturabilmelerini sağlıyor.

Yaz başında Twitch, yayınlarda meydana gelen organize nefret saldırıları sebebiyle eleştirilere maruz kalmış, #TwitchDoBetter etiketiyle Twitch’ten adım atması istenmişti. Twitch de bu konuda bir dizi iyileştirme adımı atma çabası içinde olduğunu duyurmuştu.

Bu araçlar şimdilik Twitch tarafından resmi olarak duyurulmuş değil. Dolayısıyla bu araçların çıkış tarihi de belirsiz. Ancak Twitch topluluğunun bu değişikliği heyecanla beklediğine eminiz.

Fury.WAT

"Fury" 1923 Topluluğu kurucu ortağı. İçerik üreticisi, tasarım, web, medya ve reklam geliştirme uzmanı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu