HaberSosyal Medya

Ülke Gündemini Kasıp Kavuran Twitch Bit ve Fake Prime Dolandırıcılığının Arka Yüzü

Sizlerin de bildiği üzere son günlerde Twitch’teki bazı bilgilerin kamuoyuna sızdırılması ile ülkemizde de bazı yayıncıların bit ve fake prime dolandırıcılığı yaptığı ortaya çıktı. Aslında bu olaylar 1 2 ay öncesinden ortaya çıkmıştı ama kamuoyuna ya da daha doğrusu Twitter veya başka bir sosyal medya platformlarından yeterli ilgiyi görmemişti. Bu konuda bizi aydınlatan Twitch Türkiye’deki adı sayılır isimlerden biri olan Ahmet ”Jahrein” SONUÇ Twitter üzerinden #temiztwitch tagı altında medyada sükse yarattı. Peki bu devirde elektronik bankacılık ve banka güvenlikleri bu kadar gelişmişken nasıl oluyor da çalıntı kredi kartlarından daha önceden anlaşmış olduğu Twitch yayıncılarına para aktarıp daha sonrasında ise parayı kendilerine nasıl aktarıyorlar. İşte en geniş detaylarıyla Twitch platformunda bit ve fake prime dolandırıcılığı.

İlk önce belirtmek isteriz ki kimseyi bu haberde bu işe karışan insanları zan altında bırakmamak amacıyla isim verilmeyecektir.

İlk Bu Olay Peki Nasıl Patladı ?

İlk olarak bu para aklama hadisesi 2 Knight Online yayıncısının canlı yayında açıklamaları ile başladı. Tabi o zaman bu olay bu kadar büyümemişti. Daha sonrasında ise Jahrein’in 23 Ekim Cumartesi günü attığı bir tweet ile bu durum büyümeye başladı.

Tweet üzerinde de görüleceği üzere ortalama 40-50 izlenme alan Knight Yayıncılarının günde 2500 $ gibi büyük meblağlarda işlem yapıldığı görülüyor. Tabi böyle bir durum imkanlar halinde olmaması aşikar.

Nasıl oluyor da dolandırıcılar Twitch üzerinden para aklayabiliyorlar.

Bu olay ile alakalı sizler için bir tweet dizisi bulduk.

Yukarıdaki tweet dizisinde kısaca çalıntı kartlardan nasıl işlemler yapıldığını, kart bilgilerinin nasıl ele geçirildiği hakkında bilgilendirme yapıyor.

Yayıncılara Peki Nasıl Ulaşıyorlar ?

İlk olarak bu işi yürüten kişiler. Büyük veya küçük yayıncılara mail üzerinden ulaşıyorlar.

Yukarıdaki görselde de görüldüğü üzere kendilerini Bits satış grubu olarak kendilerini tanıtıyorlar ve inandırıcılıklarını arttırmak için ise partner yayıncılarla işbirliği içinde olduklarını belirtiyorlar. Tabi bazı yayıncılar kabul etse de bazı yayıncılar ise kabul etmiyor.

Twtich’ten Yaptırım Gelecek Mi ?

Bu olaylar sükse yaptıktan sonra tabi insanlar Twitch gibi büyük bir platformdan yaptırım bekliyor. Tabi Twitch’ten önce 2 fenomenin Twitter üzerinden attıkları tweet te gündem oldu. Corentin Phalip ve Jake Lucky‘nin bildirdiğine nazaran bu makûs olayların akabinde Riot Games, 300 farklı yayıncı ve oyuncuyu Valorant’tan banlamayı düşünüyor. Şu an resmi bir açıklama yok fakat yakın vakitte en azından Riot Türkiye‘den bir açıklama gelecektir. Tabi bu olaylardan sonra bugün de Twitch’ten bir açıklama geldi.

Playerbros’a açıklama yapan Twitch Türkiye sözcüsü, yaklaşık son 1 haftadır gündemden düşmeyen “kara para aklama” ve “bit dolandırıcılığı” hakkında açıklama yaptı. Platform bu tarz durumlara ilişkin harekete geçeceğinin sinyallerini verdi.

Canlı yayın platformu Twitch’in hacklenmesi ile ortaya çıkan veriler üzerinden yapılan paylaşımlar, Türkiye ve dünyada döndüğü iddia edilen “bit dolandırıcılığı” ya da “kara para aklama” olayları hakkında ilk resmi açıklama geldi.

Oyun basının öncülerinden Playerbros’a açıklamada bulunan Twitch sözcüsü şu ifadeleri kullandı:

“Topluluğumuzu, yasaklanmış davranışlarda bulunan hesaplara karşı kararlı adımlar atmaktan çekinmediğimizi temin etmek istiyoruz. Twitch’te finansal dolandırıcılığı düzenli olarak önlemek ve sadece Eylül ayında, para kazanma araçlarımızı kötüye kullanmaktan dolayı Türkiye’deki 150’den fazla ortağımıza karşı harekete geçtik ve bu durumdan etkilenen kişilerle iletişime geçtik.”

Playerbros’un aktardığı detaylara göre Twitch, yerel yasaları, platformun politikalarını ihlal ederek finansal uygulamalarda bulunan yayıncılar tespit edilmeye ve uzaklaştırmaya devam edecek. Bir başka değişle Twitch, söz konusu iddiaları reddetmiyor, hatta bu yayıncıların tespit edilip uzaklaştırılacağına dair söz veriyor.

Blacksea_cupra

'Blacksea_cupra.WAT' 1923 Topluluğu yetkilisi ve editör. Yıldız Teknik Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu