DonanımDonanım ÖnerisiHaberTeknoloji

Vivo, uzayan kamera patenti aldı

İlginç patentleriyle tanınan akıllı telefon üreticisi Vivo şimdi de uzayan kamera sistemi geliştirmek için çalışmalara başladı.

Akıllı telefon üreticileri, ekran-kasa oranı yüksek ve tam ekran deneyimi sunan ürünler geliştirmek için çalışıyorlar. Bunun için çerçeveleri olabildiğince ince tutmaya dikkat eden markalar, çeşitli donanımları kaldırmanın veya alternatifler üretmenin peşinde koşuyorlar. Örneğin günümüzde piyasaya çıkan amiral gemisi telefonların çoğunda jak girişi görmüyoruz.

Her ne kadar büyük yol katedilmiş olsa da, büyük bir problem daha var; selfie kamerası. Ön tarafa konumlandırılan kameralar ister istemez telefonda çerçeve oluşmasına neden olduğu için şirketlerin çözmeye çalıştığı sorunların başında geliyor. Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo, tüm markaların muzdarip olduğu bu problemi ortadan kaldıracak bir patent aldı.

Uzayan kameralı telefonu Vivo geliştirecek

Vivo’nun yeni patentinde ortaya çıkan kamera sistemi, tıpkı bir merdiven gibi yukarı doğru basamak halinde uzuyor. Dört basamaktan oluşan modülün her birinde lens olacak. Vivo böylelikle cihaza alışagelmiş den öte bir tasarım kazandırırken, çoklu kamera desteğinden de eksik bırakmamış olacak.

Dikdörgen formunda kamera sisteminin basamakları, bir altındakinden küçük olacak şekilde tasarlandı. En alttaki dikdörtgen en büyük lense ev sahipliği yapacak. Üstüne yerleştirilenler ise onun içine geçecek. Bu sayede telefon kasanın içinden de alan tasarrufu sağlamış olacak.

LetsGoDigital, Vivo’nun aldığı yeni patente ilişkin görüntüler paylaştı.. Kameranın arkaya bakacak şekilde tasarlandığı açıkça görülürken, selfie amacıyla kullanılacağı da beklentiler arasında. Ancak bunun kesin olarak mümkün olacağını gösteren bir teknik bilgi henüz yok.En azından ekran-gövde oranını yükseltmek adına önemli bir geliştirme olacağı düşünüldüğünde, Vivo’nun yeni kamera sistemini hem ön hem de arkaya bakacak şekilde tasarlayacağı ihtimali güçleniyor.

Uçan kamera da yolda!

Vivo tarafından alınan kamera patenti yalnızca bununla sınırlı değil. Şirket akıllı telefon ve drone teknolojisini bir araya getirmeye hazırlanıyor. Geçen ay ortaya çıkan sızıntılara göre şirket, telefonun altına uçan kameralı bir drone yerleştirmek için patent aldı.

LetsGoDigital, sızan bilgileri görselleştirdi. Buna göre drone; dört pervaneye, çift kamera sistemine ve kızılötesi sensörlere sahip olacak. Akıllı telefonun içine yerleştirilen alet, doğrudan telefonla iletişimde olacak. Özellikle teknoloji tutkunları ve fotoğrafçıları hedefleyen ürün, çerçevelerden kurtulurken ortaya harika kareler çıkmasını hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu