Haber

WhatsApp Çağrısı ile Telefona Sızan Casus Yazılım: Pegasus

Pegasus Projesi, Paris merkezli, kâr amacı gütmeyen bir medya kuruluşu olan Forbidden Stories tarafından koordine edilen, 10 ülkedeki 17 medya kuruluşundan 80’den fazla gazetecinin çığır açan bir iş birliğidir. Bu casus yazılım telefonlardan istihbarat toplamaya yarıyor. Üstelik WhatsApp araması ile bile telefonunuza bulaşabilir!

Otoriter hükümetler tarafından hedef alınan aktivistler, gazeteciler, avukatlar ve ülkelerin ileri gelen isimleri, NSO Group tarafından satılan Pegasus yazılımı ile gözlemleniyor. Şirket Pegasus’un yalnızca yasal suç ve terör soruşturmaları için kullanıldığını iddia etse de bunun kötüye kullanılmaması beklenemez. Guardian ve diğer 16 medya kuruluşu tarafından yürütülen soruşturma, şirketin Pegasus’un yaygın ve sürekli olarak kötüye kullanıldığını gösteriyor.

Pegasus Projesi Nedir?

Pegasus, bulaştığı telefondan mesajları, fotoğrafları ve e-postaları ayıklamasını, aramaları kaydetmesini ve mikrofonları gizlice etkinleştirmesini sağlayan kötü amaçlı bir yazılımdır.

2016’dan bu yana, NSO Group’un devlet müşterileri tarafından ilgili kişiler olarak seçildiğine inanılan 50.000’den fazla telefon numarasının bir listesi var. Forbidden Stories, Uluslararası Af Örgütü ve Guardian dahil 16 medya kuruluşu bu listeye erişimi vardı. 80’den fazla gazeteciyle birlikte çalıştılar.

Sızan listede numaraları görünen az sayıda telefonun adli incelemesi de yarısından fazlasının Pegasus casus yazılımının izine sahip olduğunu gösterdi. Yüzlerce şirket yöneticisi, dini şahsiyet, akademisyen, STK çalışanı, sendika yetkilisi ve kabine bakanları, cumhurbaşkanları ve başkanlar dahil hükümet yetkililerini içeriyor

Yukarıdaki resimde hangi ülkeler tarafından Pegasus yazılımının satın alındığı gösteriliyor.  Projeyi satın alanlar arasında en çok 15.000’den fazla müşterisi olan Meksika olduğu gözüküyor. Aşağıdaki resimde ise sahip olunan numaralar mevcut. Yani Henüz Türkiye’ye satılmamış olan proje tarafından Türkiye izlenmekte. Casus yazılımı Pegasus, dört kıtada 45’ten fazla ülkeyi kapsıyor.

Pegasus Yazılımının Telefona Sızması ve Ulaştığı Bilgiler Neler?

Pegasus, telefonlardaki güvenlik açıklıkları ile telefona yükleniyor. Bu açıklıklar daha çok WhatsApp aramaları, SMS ve iMessage oluyor. Bulaştıktan sonra Pegasus herhangi bir bilgiyi saldırgana iletebilir. Ulaştığı bilgiler SMS, E-mailler, WhatsApp görüşmeleri, galeri, mikrofon, kamera, arama geçmişi, takvim, Telefon numaraları ve hatta GPS. GPS’e erişerek, geçmiş hareketler günlüğüne ulaşabilir. Örneğin bir arabanın seyahat ettiği yönü ve hızı belirleyerek konumlarını gerçek zamanlı olarak izleyebilir.

Apple her ne kadar “Güvenlik araştırmacıları, iPhone’un piyasadaki en güvenli tüketici mobil cihazı olduğu konusunda hemfikir.” Dese de bu casus yazılımı hem İPhone hem de Android’lere sadece bir linke tıklanması ile bulaşabilir. Silinmesi ise mümkün değil.

LordD

21 yaşındayım ve Türk-Alman Üniversitesi'nde Moleküler Biyoteknoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu