Haber

Xiaomi Marka Telefonların Singapur’da Bir Sunucuya Gizli Veri İlettiği Ortaya Çıktı.

Çin merkezli akıllı telefonlarda yerleşik sansür özelliği tespit eden Litvanya Savunma Bakanlığı, vatandaşlarına Xiaomi marka akıllı telefonlarını yenisini almamaları konusunda uyarıda bulundu.

Ülkeyi harekete geçiren yerleşik sansür özelliği, Litvanya Savunma Bakanlığı’nın Ulusal Siber Güvenlik Merkezi ile birlikte hazırladığı rapor sonrasında ortaya çıktı. Raporda açıklanan bilgilere göre Xiaomi, Çin’de bulunan akıllı telefonlarında “Özgür Tibet”, “Çok yaşa bağımsız Tayvan”“demokrasi hareketleri” gibi bazı terimleri tespit etme ve sansürleme özelliklerini kullanmaya başlamış.

Bakanlık, bu özelliğin Avrupa’da satışa sürülen Xiaomi Mi 10T 5G telefonlarda da bulunduğunu tespit ettiklerini, şimdilik bu özellik devre dışı olsa da uzaktan müdahale ile yerleşik sansürün aktif edilebileceğini dile getirdi. 

ayınlanan raporda yukarıda saydığımız terimlerle birlikte toplam 449 Çince terimin sansür listesinde olduğu belirtilirken, yerleşik sansürün tarayıcı üzerinden yapılan aktivitelerde de uygulandığı dile getirildi. Savunma Bakanlığı, Litvanya’da yaşayan vatandaşlarından Xiaomi marka telefonlarını çöpe atmalarını ve aynı markaya ait başka bir telefon almamaları gerektiğini vurguladı.

Savunma Bakanı Yardımcısı Margiris Abukevicius, raporun yayınlanmasından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Tavsiyemiz yeni Çin telefonlarını satın almamanız ve daha önce satın alınmış olanlardan da mümkün olduğunca hızlı bir şekilde kurtulmanızdır.”

Ulusal Siber Merkezi, Xiaomi telefonların Singapur’da yer alan bir sunucuya şifreli telefon kullanım verilerini gönderdiğini tespit ettiklerini dile getirdi.

Wuxar.WAT

Adım Polat 16 yaşındayım Grafik Tasarım bölümü öğrencisiyim 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu