Haber

Yemeksepeti’ne Ceza

Yeni Şafağın haberine göre 21 milyondan fazla müşterisinin kişisel bilgilerini hackerlara kaptıran Yemeksepeti’ne Türkiye’deki en üst sınırdan ceza geliyor. Kişisel Verileri Koruma Kurumu’nun “veri güvenliği”ne ilişkin yükümlülüklerini yerine getirmeyen Yemeksepeti’ne 2 milyon lira ceza keseceği öğrenildi. BTK da siber güvenlikle ilgili tedbir alınmadığı için 1 milyon lira ceza kesmeyi planlıyor.

EN ÜST LİMİTTEN CEZA

Hem ihlali geç bildiren hem de 1 milyon kullanıcının verisinin çalındığı ihmali soruşturan Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) Yemeksepeti uygulamasına üst sınırdan ceza kesmeyi planladıkları öğrenildi.

Ele geçirilen veriler arasında “Ad-soyad, doğum tarihi, Yemeksepeti’ne kayıtlı telefon numarası, e-posta adresi, adres bilgisi, açık olarak görülemeyen SHA-256 algoritmasıyla gizlenmiş giriş şifreleri” yer aldığı tespit edilirken, ödeme sistemleri ile alakalı olarak kredi kartlarıyla ilgili şüpheli bir durum olup olmadığı da araştırılıyor. Veri hırsızlığının ardından KVKK de BTK, Yemeksepeti’ne yönelik inceleme başlatırken, iki kurum konu ile ilgili incelemenin sürdürüldüğü ifade edildi.

Bir Yorum

  1. versinler tabi en ağır cezayı bunlar gibi beceriksizler yüzünden insanlar kandırılıyor bilgileri kullanılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu