DonanımHaberTeknoloji

Yeni İnternet Çağı: Starlink, Birçok Ülkenin İndirme Hızını Geçti

SpaceX’in uygun fiyatlı internet projesi olan Starlink, sahip olduğu 1,650 uydusu ile pek çok ülkenin indirme hızını geçti. Starlink, internete çağ atlatmış olabilir.

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, Starlink’i ilk duyurduğunda kullanıcılarına çok yüksek hızda ve kesintisiz internet vadediyordu. İlk dönemlerde indirme hızlı standart olsa da bu durum yakın zamanda değişmişe benziyor.

İnternet hızı denildiğinde akla ilk gelen isimlerden olan Speedtest, Musk’ın internet ağının, hız konusunda yeni bir çağı başlattığını açıkladı. Hazırlanan rapora göre Starlink, bazı ülkelerin sabit genişbant internetlerinden bile daha hızlı.

Speedtest tarafından hazırlanan rapora baktığımızda Starlink’in, rakipleri olan HughesNet ve Viasat’dan çok daha ileride olduğunu ortaya çıkıyor. HughesNet’in ABD’deki ortalama indirme hızı 19.73 Mbps ve yükleme hızı 2.43 Mbps iken, Starlink, 97.23 Mbps indirme ve 13.89 Mbps yükleme sunabiliyor.

Starlink’in bu başarısı, yörüngede birbirine sürekli bağlı olan 1,650 uydudan kaynaklanıyor. SpaceX, önümüzdeki 5 yıl içinde yörüngeye binlerce uydu göndermeyi hedefliyor. Starlink ağına eklenecek yeni uydular sayesinde hem internet hızları çok daha artacak hem de yaygınlaşacak.

Batuhan Purçak

Merhaba, ben Batuhan 21 yaşındayım, Erciyes Üniversitesinde Maliye okuyorum 1923turks topluluğunda editörlük yapıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu