Haber

Yerli Aşı Turkovac Sinovac’a Göre Daha Etkili

Turkovac aşısının faz-3 çalışmalarına önümüzdeki hafta itibari ile başlanacağı duyuruldu. Erciyes Üniversitesi’ne henüz aşı olmamış bireylerin çağırılacaklarını söyleyen Prof. Dr. Orhan Yıldız, bu aşının Sinovac’tan güçlü olduğunu belirtti.

Kayseri’de geliştirilen yerli Covid-19 aşısı ile ilgili yeni açıklamalar, Erciyes Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız tarafından yapıldı. Turkovac isimli aşının Çinli şirket Sinovac aşı gibi “inaktif virüs” içerdiğini ifade eden Orhan Yıldız, araştırmalar sonucu Turkovac’ın daha etkili olduğunu da ekledi.

Turkovac yan etkilerinin BioNtech’in yan etkileri ile benzer olduğu dile getirildi. BioNtech bir mRNA aşısıdır. Bu sebeple mRNA aşısı vurulmak istemeyen bireylerin Sinovac tercih etmek yerine Turkovac’ı tercih edebileceklerini, zira daha güçlü antikor ürettiği ifade edildi.

Faz-3 Çalışmaları

Orhan Yıldız, vatandaşların Erciyes Üniversitesi’ne aşı olmak için davet edilerek, üçüncü faz seviyesine geçildiğini ifade etti. Turkovac faz-3 insan çalışmasına e-nabiz.gov.tr adresinden gönüllü olabilirsiniz afişleri her yere asıldı. Tabii ki henüz aşı olamamış kişilerin ilk hedefleri olduğunu belirtti. Vatandaşların yerli aşıya sıcak bakacaklarını umuyorlar.

Turkovac Türkiye’nin Gelir Kaynağı Olabilir

Turkovac Türkiye’de büyük bir rol oynayacağı söyleniyor. Turkovac faz-3 çalışmaları başarılı olduğu takdirde, Turkovac için kullanım izni verilecek. Bunun sayesinde sadece vatandaşlar değil, Dünya’nın dört bir yanından ülkelere ihraç edilip bireylerin bu aşıyı tercih edebilmeleri sağlanacaktır. Bu da Turkovac’ın Türkiye için büyük bir gelir kapısını aralayabileceği anlamına geliyor.

BioNtech ve Sinovac Arasındaki Farklar

BioNtech/Pfizer aşısı mRNA sınıfında yer alır. Sinovac ise inaktif Aşılar sınıfındadır. Yan etki olarak BioNtech/Pfizer aşısı daha çok göze çarpmıştır.

Mesajcı RNA (mRNA), vücudumuzda doğal olarak üretilen protein sentezinde rol alır.Laboratuvar ortamında üretilen bu mRNA’lar kendi mRNA’larımız gibi çalışarak virüse karşı bizi uyarmayı amaçlar. Bu aşının en büyük dezavantajı -70 derece saklanıyor olmasıdır.

İnaktif Aşılar ise virüsün etkisiz hale getirilmesi ile vücudumuza zarar vermeden bağışıklığımızı uyarır.

Peki Hangi Aşı Daha Etkili?

Doç. Dr. Ümit Savaşçı, “Şimdiye kadar uyguladığımız aşı sonuçlarına baktığımızda Sinovac aşısında kişiler koronavirüse yakalansa bile hafif atlattıklarını tespit ettik ve hastaneye yatma oranlarını yüzde 100 oranında azalttı. Bizim için önemli olan, kişinin bu hastalığı hafif geçirmesi veya hiç geçirmemesi” dedi. Doç. Dr. Savaşcı, hangi aşı kişiye uygun ise onu olması gerektiğini ama her zaman ilk tercihin inaktif aşı olması gerektiğini dile getirdi. Ümit Savaşçı aynı zamanda Biontech aşısının koruyuculuk oranı Sinovac aşısına göre yüzde 10 daha fazla olduğunu ifade etti.

LordD

21 yaşındayım ve Türk-Alman Üniversitesi'nde Moleküler Biyoteknoloji bölümü 2. sınıf öğrencisiyim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu